WYWIAD: Z nowym naczelnym „To My Kibice” o ruchu kibicowskim.

W poprzednim numerze „DL” (24) na papierze wspominałem, że kończy się pewna era w kibolskiej pisaninie, bo Jawor z „To My Kibice” oddaje popularny miesięcznik z długą tradycją nowemu redaktorowi naczelnemu znanemu pod pseudonimem Tifosifoto. Jest to wierny kibic Szombierek Bytom, który wydawał w przeszłości bardzo dobrego fanzina o nazwie „Ultra”. Postanowiłem z nim porozmawiać na łamach „DL” 25, a dziś ten ciekawy wywiad prezentuję Wam również na e-zinie. Rozmawiamy nie tylko o „TMK”, ale przede wszystkim o współczesnym polskim ruchu kibicowskim, poruszając najważniejsze dla niego sprawy. Do sedna zatem…

(więcej…)


WYWIAD: Bartek Krakowiak dla „Drogi Legionisty”! WPW!

Od kiedy ujrzałem go na telebimie podczas meczu Legii w Warszawie wiedziałem, że muszę zapoznać się z jego historią. Bartek Krakowiak, chłopak z warszawskiej ulicy (dokładnie z Mokotowa), który nawrócił się i odbył pieszą pielgrzymkę do miejsca objawień maryjnych – Medjugorie, a potem wydał o tym (i o szerszym kontekście swojej historii…) książkę-pamiętnik, którą recenzowałem już na „DL” (tu: http://drogalegionisty.pl/?p=11134209). Postanowiłem zamienić z nim parę słów, stwierdzając jednak, że opowieść Bartka jest na tyle dostępna (facebook, YouTube), że nie będziemy jej opowiadać od nowa, ot – zobaczymy, co dziś słychać u autora „Z buta do Maryi”. Jeśli recenzja nie przekonała Cię do lektury, to może nasza krótka rozmowa? Bartek chce wykorzystywać talenty, które otrzymał, a jednym z nich jest bycie… zwykłym typem z bloków i dzięki temu trafia on do ludzi ulicy. Może do Ciebie też trafi…? Jeśli nie dasz szansy to się nie przekonasz.

(więcej…)


WYWIAD: CR! Polski rap Szturmowy dla „Drogi Legionisty”!

CR to nie pierwszy raper-nacjonalista, ale chyba pierwszy, którego można nazwać „raperem Autonomicznych Nacjonalistów”, który bliski jest naszej stylówce. Zapraszam na rozmowę, którą przeprowadziłem do zina papierowego „Droga Legionisty” nr 24, który ukazał się zimą 2019! Na fotce obok demo „Żółtych Kamizelek” we Francji, nieprzypadkowo… Starałem się zadawać niewygodne pytania, np. jak raper łączy ksywkę oznaczającą Chrystusa Króla z radykalnie nastawionym nacjonalizmem… Sprawdźcie sami, co z tego wyszło.

(więcej…)


WYWIAD: Zespół Anastasis. „Ja wiem – ulica się zmienia”…

Zespół Anastasis powstał w 1998 w Legnicy i od tego czasu gra ciężkie, choć czasem też melodyjne brzmienia, przypominające mi, hm, mainstreamowy hardcore. Treści krążą wokół opisów trudnej rzeczywistości, antynarkotykowej propagandy i poszukiwania sensu życia, a co ważne – nawiązują także do Boga! Klip do „Płaszcza” emitowany był w MTV oraz VIVA Polska, a zespół ma za sobą już setki koncertów – cały czas gra nowe, pracuje nad nową płytą. Składając to wszystko do kupy i widząc ich kiedyś na żywo, stwierdziłem, że czas zadać kilka pytań i pokazać Wam, co chłopaki mają do zaprezentowania. A mają z pewnością coś nietypowego jak na wartości, z którymi się utożsamiają. Miłej lektury i mam nadzieję – słuchania!

(więcej…)


WYWIAD: „Deus Vult” Francja! Rozmowa z katolickimi nacjonalistami!

deus-vult-dl-miniaturaGdy ktoś ma kasę, ma także środki na pokazanie swojego buntu, lub „buntu” – Kijowski, Kukiz, Trump… Gdy ktoś nie ma kasy – jak uliczni aktywiści tu przedstawiani – buntu nie widać. No… chyba, że się powalczy przed kamerami jak 11 listopada. Stąd mniej na ulicy „buntu”, bo aby walczyć, trzeba naprawdę sporo zaryzykować (nie mając pleców, ani zaplecza finansowego) – musi zależeć! Zamiast latać za hajsem, latasz po ulicach… „Bóg tak chce!” – wołali rycerze krucjat. Krucjat, podczas których na pewno nie wszystko było w porządku, ale nie brakowało tam też Bożych idealistów. Z takimi właśnie młodymi ludźmi mamy do czynienia we współczesnej organizacji „Deus Vult”. Przed Wami wywiad po polsku, który przetłumaczyliśmy w redakcji. W tym miejscu podziękowania dla Michała – bez niego rozmowa nie ukazałby się w naszym języku. Czasem tłumaczenie bywa – fakt faktem – średnie, ale domyślicie się bez problemu, o co chodziło.

(więcej…)


11.07.16 WYWIAD: Izabela Badurek dla „DL”. Pukając do bram UFC…

Polska zawodniczka MMA pragnąca dostać się do UFC, patriotka, chrześcijanka-mariawitka. Z pewnością ciekawa osoba, której będę w żeńskim MMA kibicował. Odbyła jedną walkę dla UFC, ale nie w swojej kategorii – miała wtedy niecałe dwa miesiące na zrzucenie ogromnej ilości kilogramów i nie podołała fizycznie, przegrywając w drugiej rundzie. Nie poddaje się jednak i walczy o nowy kontrakt! Wierzę, że jej się uda, a kiedy już podbije amerykańskie gale, będę się chwalił, że „druga Joanna Jędrzejczyk” dała krótki wywiad memu skromnemu portalowi, he he. Poznajcie Izabelę Badurek!

(więcej…)


WYWIAD: Portal Antykapitalizm.pl dla „DL”: „Potrzebna jest rewolucja”!

AKPortal antykapitalizm.pl istnieje od niedawna, tym bardziej warto bliżej się poznać. Jest „sojuszem redaktorów” z kilku różnych środowisk, które łączy, jak nie trudno się domyśleć – antykapitalizm. Jednak prócz różnych odnośników, pojawia się też odnośnik do autonom.pl – strony autonomicznych nacjonalistów. Trudno nie zgodzić się z jednym ze stwierdzeń padających podczas wywiadu: Dziś, jeśli ktoś podważa kapitalizm, jest od razu oszołomem. Dlatego nie czuję się źle z tym, że dopuszczam do głosu ludzi, którzy inaczej wypowiadają się na temat komunizmu, czy nawet PRLu. Poczytajcie ich, dowiedzcie się, co mają do powiedzenia. Rozmawiamy też o antyglobalizmie, zbliżającym się szczycie NATO i oczywiście o tym „co jeśli nie kapitalizm?” itd. Mimo wszystko trudno mi sobie wyobrazić, że ludzie całkowicie porzucają ideę i w imię antykapitalizmu współpracują ze sobą nacjonaliści i maoiści (odnośnik do strony też znajduje się na przepytywanym portalu). Gospodarka to jedno – bardzo ważne, lecz jeśli ktoś od dziecka wyznaje pewne wartości, trudno mu będzie stanąć obok ideologicznego wroga. Niemniej – trzeba dyskutować. Zaczynamy… Uderzenia nadszedł czas.

(więcej…)


WYWIAD: „Fundacja Niezłomni”, na tle przywracania Im pamięci.

ZWPrzy szczątkach oprócz wyposażenia wojskowego odnaleźliśmy butelkę z umieszczonym w jej wnętrzu obrazkiem św. Teresy, podróżny różaniec zamknięty w szklanym sercu, szkaplerze z Matką Boską Kodeńską, scyzoryk oraz łańcuszek od zegarka… „Historia Roja” w kinach, cała Polska manifestuje dla Wyklętych. W cieniu tej atmosfery, prezentujemy wywiad z Fundacją Niezłomni. Na turnieju First To Fight w Poznaniu, który już za kilka dni, jeden z zawodników będzie zbierał do puszki pieniądze na działania tej Fundacji. Nie omijajcie jej. Jakie to cele? Czym zajmują się Ci patrioci? Jakie plamy obsadziły się na czystej, zdawałoby się, działalności IPNu? O tym w naszej rozmowie.

(więcej…)


WYWIAD: „Templum Novum” po wydaniu 14 numeru magazynu.

TN14 Wywiad(…) Mamy w TN wiele oblicz czy masek, ale zdaje się, że jesteśmy wypadkową: idei nowoprawicowych, katolickiego tradycjonalizmu i iskrzącego styku konserwatyzmu i nacjonalizmu (…). O „piśmie dla Trzystu” (i dlaczego?)…, o imigrantach (i co dalej?)…, o Prawie i Sprawiedliwości (co w związku z tym?)…, o Unii Europejskiej (jaki stosunek?)… rozmawiamy sobie z redakcją „Templum Novum”, która wypuściła ostatnio 14 numer swojego magazynu (jest nadal dostępny w Empikach). Niech te kilka pytań i odpowiedzi odpowiednio nakręci Was do wspierania trzeciego obiegu. Dobra, długa lektura na leniwe święta – dla tych, którzy lubią dłubać w naszej sytuacji, rzecz jasna. Pierwotnie miało iść na papier do „Drogi Legionisty”21, ale nie wyrobiliśmy się czasowo i skończyliśmy dopiero dziś rano. Miłej lektury zatem…

(więcej…)


WYWIAD: Rozmowa „TMK” z redakcją „DL” o książce „Taniec na linie”.

Dość zapowiedzi…, ruszamy! Ruszamy z zamówieniami pierwszej książki redakcji „Drogi Legionisty” – „Taniec na linie”! Data oficjalnej premiery to 11.11.2015! Szczegóły zamawiania znajdziesz tu: KLIK! W związku z jej promocją, ukazał się wywiad w miesięczniku „To My Kibice” (numer październikowy, polecam). Wywiad ten możecie również przeczytać poniżej. Miłej lektury. Oczywiście, gdy już przeczytacie, podsyłajcie maile odnośnie książki/Wasze recenzje – wszystkie uważnie przeczytam: drogalegionisty@gmail.com. No glory without nuts!

(więcej…)


WYWIAD: iLLFunk – oficjalny rap chuligan Jezusa Chrystusa!

ILL FOd czasu do czasu robię wywiady ze zwykłymi, szarymi ludźmi, którzy może nie są zajebiście znani, ale reprezentują prawdziwą pasję prosto z podziemia. Ostatnio odkryliśmy w redakcji MC o ksywce iLLFunk. Raper jest przed wydaniem swojej pierwszej płyty, ale… najpierw posłuchajcie tego, co wystawił na „widok publiczny”: POSŁUCHAJ . Dopiero zadebiutuje swoim pierwszym CD, ale to nie znaczy, że wygrzebaliśmy jakieś dziecko. Koleś nagrywa rymy od lat 90tych, tylko jak to bywa – lądowały one w szufladzie. Uliczna sztuka, underground. ILLFunk mówi w naszej rozmowie: wkurwia mnie ściganie za modą, od jakiegoś czasu np. zauważyłem modę na rap patriotyczny. Co może z jednej strony jest fajne, o ile jest autentyczne i trzyma poziom. To że jesteś patriotą, masz jakiekolwiek poczucie rytmu i potrafisz złożyć kilka częstochowskich – nie znaczy, że od razu jesteś dobrym raperem. Panowie…, słucham Was jak nawijacie o Polsce i może… faktycznie warto to przemyśleć? Tymczasem poznajcie ciekawe poglądy rapera z Mazowsza i jego samego.

(więcej…)


WYWIAD: Gate 13 (Panathinaikos). Jedyne tłumaczenie w Polsce! Cz. 4!

Gate13W Grecji bardzo często niewpuszczani są kibice gości – szczególnie na hitowe mecze. Mimo wszystko ultrasi dymią z policją. Stosowne wydaje się tu pytanie: i co policji z zakazu wyjazdowego? Chyba, że… połowa problemu z głowy, bo w Grecji awantury na stadionach nie wyszły z mody. Zapraszamy na ostatnią część tego długiego wywiadu! Po niej pozwolę sobie na krótki komentarz dotyczący wypowiedzi Greków ze wszystkich prezentowanych na drogalegionisty.pl części. Wszystkie zdjęcia prezentowane obok wywiadu pochodzą z internetu. Można zakończyć otwartym pytaniem, na które nikt nie ma jeszcze odpowiedzi: czym zeskoczy grecka piłka w sezonie 2015/2016? Korupcja, przerywanie meczów? Postawił bym na to u buka.

(więcej…)


WYWIAD: Gate 13 (Panathinaikos). Jedyne tłumaczenie w Polsce! Cz. 3!

Panathinaikos 3Gorąca Grecja… ma coś w sobie. I kibolsko i politycznie, zupełnie jak Włochy i… szereg innych krajów. Musisz być zakochanym w podziemiu świrem, by jarać się tymi slumsami i rzucanymi butelkami. Ale czy taki właśnie nie jest rodowód większości czytelników „Drogi Legionisty”? Dlatego też trzecia część tłumaczonego wywiadu z jedną z popularniejszych grup ultra w Europie przed Wami! W Grecji sporo jest anarchistów, ale szczerze mówiąc wolę już anarchistów niż bezpłciowych apolityczniaków ze Skandynawii, którym plują w mordy, a oni boją się kiwnąć paluszkiem tłumacząc to brakiem zainteresowania polityką. A przecież nie interesować się polityką to nie interesować się Ojczyzną, do cholery jasnej… W trzeciej części m.in. ciekawa kwestia podziału dzielnicowego Aten i wiele innych tematów!

(więcej…)


WYWIAD: Gate 13 (Panathinaikos). Jedyne tłumaczenie w Polsce! Cz. 2!

Panathinaikos 2Gdyby nasz system był taki jak w innych krajach, to połowa trybun świeciłaby pustkami – mówią ludzie z G13. To dobry moment, aby wrzucić coś o tych rejonach. 22 sierpnia ruszył nowy sezon greckiej Super League, w której po latach spotkają się Panathinaikos Ateny i niedawny drugoligowiec – AEK. Szczerze mówiąc chętniej bym poczytał co AEK ma do powiedzenia, ale jak się nie ma co się lubi… Wywiad z Koniczynkami jest bardzo konkretny i z pewnością przybliży Wam specyfikę greckiej kultury ultras. W części drugiej zaczynamy już czytać o greckiej mentalności oraz o czasach największych zadym. Będzie też co nieco o charakterystycznej organizacji Greków, a więc fan clubach z własnymi siedzibami. Te istnieją nie tylko w Grecji, ale nawet w USA! Miłej lektury kibole!

(więcej…)


WYWIAD: Gate 13 (Panathinaikos). Jedyne tłumaczenie w Polsce! Cz. 1!

PanathinaikosJechaliśmy na wyjazd Legii, kiedy poznałem jednego typka. Owy typek zaproponował się, gdy będzie potrzeba tłumaczenia z języka niemieckiego. Musicie uważać na deklaracje w pobliżu redakcji „DL”, bo oczywiście, że potrzeba szybko się znalazła. Przeglądając „Erlebnis Fussball”, czyli magazyn kibicowski z Niemiec (nr 63, 2014) pomyślałem sobie, że fajnie byłoby wiedzieć, co miała do powiedzenia grupa Gate 13 słynnego Panathinaikosu Ateny. Niestety, ten wywiad był po niemiecku. Przypomniałem sobie jednak deklarację pomocy i podesłałem numer kolesiowi. W międzyczasie powstał pomysł by przetłumaczyć wywiad dokładnie i przedrukować jako pierwsi na polskie łamy. Klub i ekipa znana w Europie, nowy wywiad, nikt go po polsku nie czytał… czemu by nie? Oddaję głos redakcji „EF” oraz Gate 13. Części będzie aż cztery! Pierwsza to głównie historia ekipy i narodziny zorganizowanych grup.

(więcej…)