2.06.10 – „O WSZYSTKIM I O NICZYM”.

Cały sezon w Polsce narzeka się na stan muraw…A kiedy jest najlepsza pogoda oraz okres, w którym najwięcej ludzi chętnie wybrałoby się na mecz (przyjemnie, ciepło…) – piłkarze są na urlopach. Tak czy siak – 7 sierpnia i mecz otwarcia nowego stadionu z Arsenalem Londyn (17:00) zbliża się wielkimi krokami. To już tylko ponad 2 miesiące…Multipleks nabiera kształtów, rozmontowywane są też krzesełka na trybunie Krytej. Siedziałem na niej tylko wtedy kiedy nie było wyboru, a więc nie darzę jej jakimś wielkim respektem…Tak czy siak – to kawał historii Legii i trybuna, która wbrew zarzutom o piknikowość – swego czasu prężnie żyła. Można tam było spotkać ciekawych ludzi…a czasem nawet i oprawy. Ale to przeszłość – dzisiaj rządzi ITI oraz nijakość. Trybunę Krytą zapamiętają też piłkarze Lecha, którzy chcieli odebrać medale za Puchar Polski (2004?), a dostali po miskach i bluzgać Wielką Legię to sobie mogli, ale u siebie w Poznaniu…Apropo nowego stadionu Legii…Kontrowersje wywołały wielkie odgrodzenia pomiędzy sektorami, które na multipleksie znacznie utrudnią widoczność. Odgrodzony został też sektor gości – oddzielać kibiców będzie pleksi. Europa panie…I tylko działacze ze słomą w butach. Cały czas bojący się wileńskiej armii gdyż (w przeciwieństwie do sektora gości!) nasz młyn oddzieli od fanów „Klubu szalonych dziewic” krata…No i fajnie, chociaż będzie jakiś klimacik – czym więcej krat tym więcej zwierząt (nie obrażajcie się, sami przecież zakładamy na siebie ciuchy Animals!) będzie chciało w nich przebywać. Niech budują mury…Wszędzie totalitaryści budują mury – na przykład żydzi w Palestynie. Porównanie działaczy KP do tej nacji niekoniecznie jest przypadkowe, heh. Ciekawym rozwiązaniem jest też umieszczenie sektora gości…pod sektorem gdzie siedzieć będą Legioniści. Na pewno będzie to owocowało pełną kulturą (poprzez plucie nie tylko truskawkami, czy też rzucanie napojów chociażby…) jakiej życzy sobie Mariusz Walter. I to nie ze strony „kiboli” bynajmniej, bo my będziemy siedzieć gdzieś indziej…Szczerze? Nie mogę się już tego 7 sierpnia doczekać…I to bynajmniej nie dlatego, że zobaczę jakąś gwiazdę Arsenalu…

1.06.10 MACIEJ SKORŻA TRENEREM LEGII

Wieczorem 1 czerwca krążąca od dłuższego czasu plotka się potwierdziła i nowym trenerem Legii został 38 letni Maciej Skorża. Mimo, iż trener ten kojarzony jest dziś głównie z Wisłą – pochodzi z Radomia, a przy Łazienkowskiej już pracował. Przez cztery lata szkolił grupy młodzieżowe na Fortach Bema oraz objął zespół juniorów Legii. Równocześnie był asystentem Pawła Janasa i był przy prowadzeniu pierwszego zespołu (tak na marginesie: teraz asystentem Skorży będzie młody Janas…). Skorża mówił, że było jego marzeniem wrócić na Ł3 w roli pierwszego szkoleniowca…o tym myślał kiedy lata temu odchodził z Warszawy.

Mówcie co chcecie, ale ja dałbym mu szansę i na tym zinie ma zerowe konto :-). Typ niedawno zdobył dwa Mistrzostwa Polski, wcześniej dużo pracował przy Wielkiej Legii, reprezentacji Polski (Janasa – tej z MŚ w Niemczech, czyli już nie takiej Wielkiej, heh). Trenował kilka drużyn z Ekstraklasy: Amicę, Dyskobolię (Puchar Polski), Wisłę (dwa MP). Być może będę odszczekiwał te słowa, ale kojarzy mi się z dobrze rozumianą klasą. Pamiętam, że czasami po meczach Legii z Wisłą zazdrościłem krakusom, że wypowiada się u nich Skorża, a nie ten burak Urban. Zobaczymy. Fajnie, że wyleciał Szul – koleś kojarzył mi się z wuefistą z lat 90tych…Szału nie robił.

Wracając jednak do zakontraktowania (na 3 lata) nowego trenera. Pierwsza konferencja odbyła się 1 czerwca, a transmitowała ją na żywo telewizja Waltera. Szybko pojawiła się w sieci piracka wersja, a więc można było luknąć :-). Miklas (jak całe życie) tona wazeliny, sztuczności i gadek „bardzo się cieszymy, że pan dołączył”. Ogólnie Leszek jak i całe ITI to przykład źle rozumianej klasy – „możesz być skurwysynem, ale ładnie opakowanym” – „ą”, „ę” liczy się dla nich najbardziej, a najmniej szczerość i dbanie o ludzi (dbają wyłącznie o biznes). Na plus fakt, iż trener dostał koszulkę Legii ze swoimi inicjałami oraz…herbem z 1957! Skorża natomiast mówił to, co mówi każdy trener przed przyjściem…Bez historii i podniety. Wszystko zweryfikuje boisko…    

ZNANE PLANY PRZYGOTOWANIA DO RUNDY JESIENNEJ

22 czerwca Legia Warszawa wraz z nowym trenerem wyjedzie na zgrupowanie do Grodziska Wielkopolskiego. Będzie tam przebywać do 3 lipca. Później, w lipcu zespół wyjedzie na 11 dni do Francji. Zagramy tam (według „PS”) pięć ciekawych sparingów. Rywalami mają być: Paris Saint Germain, Girondins Bordeaux, FC Nantes i inni. No, no – ciekawi sparingpartnerzy, do tego we Francji (a nie gdzieś w hiszpańskim polu) gdzie zapewne na mecze przyjdą kibice i Legia będzie „zgrywać się” w normalnych warunkach meczowych.

BARTŁOMIEJ GRZELAK NARESZCIE COŚ WYGRAŁ…

Znany ze słów „Masz przejebane na Legii”, z wielkiego nosa, z marszczenia brwi w stylu Sylvestra Stalone, a także z bycia nieskutecznym napastnikiem Bartuś Grzelak – wreszcie coś w życiu wygrał. Oczywiście jest za słaby by wygrać coś związanego z piłką nożną, ale KWPRWP czyli…Krajowa Wystawa Psów Rasowych W Płocku to też zawsze coś! Jak doniósł „Super Express” napinający się przed pustymi trybunami piłkarz oraz suczka rasy samoyed triumfowali! Zobaczcie sobie na zdjęcia zrobione przez „SE”: http://www.se.pl/multimedia/galeria/42117/bartlomiej-grzelak-wreszcie-cos-wygral i piszcie na drogalegionisty@gmail.com czy pamiętacie bardziej żałosnego piłkarza w historii Legii Warszawa. I w ogóle piszcie swoje opinie i komentarze – ciekawsze będę chętnie publikował w „O wszystkim i o niczym”. Możecie także sami podesłać jakieś informacje godne skomentowania.     

JUSTICE FOR UROS

Do redakcji zina wpłynął ten tekst wraz z adresem, na który możecie wysyłać kartki w geście solidarności. Chyba każdy słyszał o sprawie z tajniakiem na Crvenie Zveździe oraz ukaranym zbyt surowo Urosie. Kibice Legii mogli ostatnio obserwować transparent dla owego fanatyka „Red Star” podczas finału PP w sektorze Pogoni. A teraz oddaję głos:

„Nasz przyjaciel (20 lat) Uros Misic został aresztowany w Grudniu 2007 roku w związku z wydarzeniami, które miały miejsce podczas meczu Crvena Zvezda – Hajduk Kula. Ostatnio został skazany na 10 lat więzienia za atak na policjanta w cywilu. Uros Misic jest młodym 20 letnim chłopakiem i nigdy nie był sądzony.

Podczas zajścia spowodował kilka małych ran na ciele policjanta, jednak został oskarżony o próbę morderstwa, ponieważ jak mówi oskarżenie, próbował „włożyć policjantowi racę do ust”. Tak więc zarzut postawiony Urosowi jest bezpodstawny i zakłamany. Sądowi specjaliści orzekli, iż policjant miał tylko kilka mniejszych ran na swoim ciele, natomiast żadnej na twarzy a tym bardziej w okolicach ust. To nie wyjaśnia w żaden sposób werdyktu sądu. Ponadto za ten sam czyn zostało skazanych 2 kolejnych fanów Crveny. Jeden na rok a drugi na półtora.

Po całym zajściu policjant wyjął swoją broń z ostrą amunicją i oddal strzały w tłum liczący 5000 osób. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Nadmienić należy, że od początku do końca akcji, ten funkcjonariusz nie pokazał swojej legitymacji.

Po rozprawie sądowej aresztowano 5 kibiców za protestowanie przeciw wyrokowi sądu. Zostali oni skazani na miesiąc pozbawienia wolności tylko dlatego, iż wyrażali swoja opinię. Represje policji trwają nadal. Karani są ludzie tworzący graffiti z napisem „Sprawiedliwość dla Urosa”. Także piłkarze Crveny Zvezda mają problemy, ponieważ wyszli na mecz w koszulkach z napisem „Svoboda za Urosa”, czyli „Sprawiedliwość dla Urosa”, oraz jego wizerunkiem.

Nikt nie próbuje uciekać od odpowiedzialności. My walczymy jedynie o sprawiedliwość. Kibice piłkarscy otrzymali przydomki takie jak zadymiarze, dilerzy narkotyków, terroryści i mordercy oraz kilka innych tego typu. Musimy walczyć o sprawiedliwość. Nie jest to walka tylko w naszym interesie. Jest to walka w interesie wszystkich kibiców na całym świecie. To jest nasz sposób na powiedzenie prawdy ludziom karmionym przez bzdury, które mówią media.”

Warto zwrócić uwagę na gest solidarności w wykonaniu piłkarzy…I nie mówcie mi, że „piłka to ich zawód” i mają mieć w dupie sprawy swoich kibiców. To myślenie według reguł typu Kuba Wojewódzki i reszta konsumpcyjnego świata, w którym nie ma miejsca na zasady i wartości niematerialne. Sprawiedliwość dla Urosa! A niżej adres, na który możecie słać swoje listy bądź upominki:

Uroš Milorad Mišić

Bacvanska 14

Postanski Fah 944

Centralni Zatvor

11000 Beograd

Srbija

DZISIAJ MECZ SERBIA-POLSKA

2 czerwca odbędzie się drugi w krótkim czasie mecz sparingowy reprezentacji Polski. W pierwszym bezbramkowo zremisowaliśmy z Finlandią. Dzisiaj gramy…w Austrii mecz z Serbami. Spotkanie odbędzie się na ledwie 5 tysięcznym stadionie w Kufstein. Na żywo w TVP…

Ł