5.09.14 Manifestacja pod nacjonalistycznym squatem w Madrycie.

HogarSocial Madrid Ramiro Ledesma to hiszpańska grupa patriotów, która wzorem m.in. CP postanowiła zagospodarować do swoich celów wolnostojący budynek. Takie działania na terenie Hiszpanii zapoczątkowane zostały w lipcu tego roku przez nacjonalistów w Saragossie. Taki znalazł się też w madryckiej dzielnicy Tetuán. Aktywiści przejęli 4 piętrowy, opuszczony budynek przemysłowy. W pierwszej kolejności postanowili wyremontować dwa piętra (każde po około 850 m2). W założeniu wygospodarowane miejsce ma pełnić głównie funkcję pomocy społecznej najbardziej potrzebującym Hiszpanom. W budynku mają powstać m.in. lokale, do których będą mogli wprowadzić się najbiedniejsi z nich oraz mają być prowadzone działania umożliwiające bezrobotnym podjęcie pracy.

Smaczku całej inicjatywie dodaje fakt, że około 20% populacji madryckiej dzielnicy Tetuán stanowią imigranci, głównie z Ekwadoru, Dominikany oraz Maroka, czyli jedną z największych w stolicy Hiszpanii.

Zapewne ze względu na te uwarunkowania od razu do działania przystąpiły wszelakiej maści lewaki. W nocy wejście do budynku zostało oblane łatwopalną substancją i podpalone, a elewacja została przyozdobiona napisem „Fuera de nuestros barrio”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Wynocha z naszego osiedla” wraz z przekreśloną swastyką.

30 sierpnia środowiska antyfaszystowskie zorganizowały marsz przeciwko inicjatywie HogarSocial Madrid, w którym w zależności od źródeł wzięło udział od 500 do 1500 osób. Oczywiście squatersi byli obecni w budynku, wyszli m.in. na dach, wywiesili hiszpańską flagę narodową i we właściwy sobie sposób pozdrawiali demonstrantów. Jak zwykle w takich przypadkach cała impreza została zabezpieczona przez policję.

4

Z kolei 4 września doszło do kolejnego ataku. Całe zajście miało miejsce podczas rozdawania żywności pod przejętym budynkiem. Filmiki z zajścia jak i dokumentacja działalności grupy dostępne są na profilu: https://www.facebook.com/pages/Hogar-Social-Madrid/680318305386232 .

Wracając jeszcze do nazwy grupy to za swojego patrona aktywiści obrali Ramiro Ledesma, twórcę narodowego syndykalizmu, który w roku 1936 (hiszpańska wojna domowa) został rozstrzelany przez republikańską milicję.

HTP