5.06.16 Recenzja „Tańca na linie” na stronie SektorKiboli.pl.

„Taniec na linie” to pierwsza książka wydana przez Łukasza Growera, człowieka znanego zarówno w środowisku kibicowskim, jak i narodowym. Myślę, że chyba każdy z Was słyszał o autorze zina „Droga Legionisty”, który tworzy swoje pisemko od ładnych kilku lat, przez co zjednał sobie spore grono stałych czytelników w tych jakże ciężkich dla zinów czasach. Autorski debiut liczy sobie 148 stron, a zdobi go zachowana w podziemnym stylu czarno-biała okładka. „Taniec na linie” pochłania się w ekspresowym tempie, tym bardziej że akcja książki dzieje się we współczesnych czasach, przez co w pewien sposób mamy prawo poczuć się jej nieodłączną częścią.

Jesteś kibicem, prawicowcem, który mówiąc dość delikatnie „nie uważa” lewactwa? Pewnie do tego jesteś osobą wierzącą, chociaż z kościołem może być Ci nie koniecznie po drodze? Ta książka będzie dla Ciebie idealnym wyborem, by oddać się refleksji dotyczącej Twojego tańca na linie, nie wiesz, o czym mówię? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie w tej ciekawej publikacji.

Dobry debiut

„Taniec na linie”, czyli debiutanckie dzieło Łukasza to barwna opowieść o ewolucji młodego kibica w świadomego katolika, nacjonalistę. Książka składa się z trzech części, a wydana została przez znany w środowisku Instytut Norwida. W prologu oraz posłowiu autor przedstawił czytelnikowi swoją motywację skłaniającą go do finalizacji wielomiesięcznej i ciężkiej pracy. Nie sposób się z tym nie zgodzić, bo w obecnych czasach ludziom nie chce się przeczytać nawet „dłuższego” artykułu, nie wspominając już o książce, a gdzie to jeszcze porównywać z zebraniem własnych myśli i przelaniem ich na papier.

Trójpodział

W kibicowskiej części książki „Uważaj z kim tańczysz”, autor przekazuje czytelnikowi klimat czasów szkoły podstawowej, TNLatmosfery meczu wyjazdowego, jak i zgodowej gościny. Ten rozdział to także opis młodzieży spędzającej swój wolny czas na dworze z rówieśnikami, to także relacja z pierwszego wypadu na mecz piłki nożnej, która odmieniła jego życie. Kolejne strony opisują dalsze etapy dorastania w świecie kibiców. Pierwsza część to również wewnętrzna przemiana bohatera, odstawienie używek na rzecz sportowej rywalizacji oraz pasja na temat historii Polski.

W drugiej nacjonalistyczno-religijnej części zatytułowanej „Tańcząc z wrogiem” przedstawiona zostaje grupa Polonicus Crux. W tym rozdziale opisana zostaje działalność ugrupowania oraz wątpliwości, jakie zachodzą w ludziach podczas podejmowania radykalnych działań. „Tańcząc z wrogiem” to także opis wyciągniętych niczym z filmów kryminalnych sytuacji, kiedy to niejednokrotnie tajemnicza koperta z nagranym filmem trafia do nagannie prowadzącego się odbiorcy, który pod pewnym przymusem musi naprawić swoje grzeszne życie… Przyznam szczerze, że chociaż dla wielu ten dział książki wydaje się najlepszym, do mnie osobiście on jakoś nie trafił, widocznie odbierałem go zbyt personalnie lub też brakowało mi w nim realności.

Trzeci rozdział „Tańce towarzyskie” to pamiętnik autora, w którym relacjonowane są wydarzenia, począwszy od dnia 01.01.2015 do dnia 13.08.2015. Jak nie trudno się domyślić, jest on zbiorem przemyśleń autora na temat otaczającego go świata, świata zniszczonego przez ludzki pęd, gdzie człowiek nie ma nawet czasu zastanowić się nad swoim sensem istnienia. Trzeci rozdział to również próba poszukiwania Boga, którego w obecnych czasach stara się wyrzucić ze świadomości młodych ludzi. Autor na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć pokazuje zaistniałą w nim przemianę. Osobiście, to właśnie ta część książki trafia do mnie najbardziej, bo pokazuje mi jak wiele wspólnego mam z osobą piszącą. Sposób myślenia autora daje mi także pewne poszlaki w sytuacjach, w których nie znalazłem jeszcze swoich życiowych odpowiedzi…

Twój taniec na linie

Książka nie jest pozycją typowo kibicowską, lecz publikacją skierowaną do młodych ludzi, którzy w obecnych czasach zatracają swoje wartości w pogoni za sukcesem i pieniędzmi. Autor doskonale udowadnia, że synonimem bogactwa wcale nie są ogłupiające nas pieniądze! Publikację można odbierać także jako pomoc w wyznaczaniu swojej życiowej drogi i pomocną dłoń podczas Waszego tańca na linie.

Sektor Kiboli