WYWIAD: „Deus Vult” Francja! Rozmowa z katolickimi nacjonalistami!

deus-vult-dl-miniaturaGdy ktoś ma kasę, ma także środki na pokazanie swojego buntu, lub „buntu” – Kijowski, Kukiz, Trump… Gdy ktoś nie ma kasy – jak uliczni aktywiści tu przedstawiani – buntu nie widać. No… chyba, że się powalczy przed kamerami jak 11 listopada. Stąd mniej na ulicy „buntu”, bo aby walczyć, trzeba naprawdę sporo zaryzykować (nie mając pleców, ani zaplecza finansowego) – musi zależeć! Zamiast latać za hajsem, latasz po ulicach… „Bóg tak chce!” – wołali rycerze krucjat. Krucjat, podczas których na pewno nie wszystko było w porządku, ale nie brakowało tam też Bożych idealistów. Z takimi właśnie młodymi ludźmi mamy do czynienia we współczesnej organizacji „Deus Vult”. Przed Wami wywiad po polsku, który przetłumaczyliśmy w redakcji. W tym miejscu podziękowania dla Michała – bez niego rozmowa nie ukazałby się w naszym języku. Czasem tłumaczenie bywa – fakt faktem – średnie, ale domyślicie się bez problemu, o co chodziło.

Jesteście  początkiem  katolicko-nacjonalistycznego ruchu (jednorocznym), niedawno utworzoną formacją, o której zaczęto już mówić. Skąd wzięliście pomysł?

Jesteśmy przede wszystkim metapolityczną i kulturowo trenującą szkołą, pomysł o utworzeniu ruchu przyszedł później. Nie mamy zamiaru konkurować z innymi organizacjami nacjonalistycznymi, ale raczej skłaniamy się ku zaoferowaniu tym organizacjom solidnego treningu, bez musu współpracy z Deus Vult.

Wszyscy wywodzimy się z nacjonalistycznego środowiska, ale czujemy, że wieszanie plakatów, roznoszenie ulotek, bez równoległej edukacji kulturowej było bezużyteczne i wiele innych organizacji robiło to przed nami bez większych skutków. My sami z siebie uczestniczyliśmy w wielu spotkaniach, etc. I po studiowaniu metod naszych przeciwników doszliśmy do wniosku, że ideologia Maja 68 (zamieszki we Francji, które doprowadziły do marksistowsiej kulturalnej rewolucji), liberalizm, modernizm, i duch tej rewolucji, głownie zawierały się w trzech sferach: kulturze, edukacji i mediach.

W naszym ruchu kilka grup jest zainteresowanych tymi sferami, aczkolwiek my poczuliśmy nowy urok dzisiaj dla metapolitycznej  i kulturowej walki. Zaczęliśmy z pragnieniem stworzenia ruchu, którego działania zaprowadziły by do „anty Maja 68”, oferując przez różne  działania  powiązane z Deus Vult, konstruktywny dostęp do kultury tak samo jak intelektualne i praktyczne instrukcje w celu stworzenia nowej generacji aktywistów, wyedukowanych, zdolnych do działania możliwie jak najefektowniejszego.

W dodatku dostarczając tego treningu poszukujemy dotarcia do całej francuskiej młodzieży w kontekście kulturowego i w szczególności moralnego ożywienia, którego nasza populacja, coraz bardziej dekadencka, bardzo potrzebuję i które jest niezbędne dla każdego trwałego politycznego i religijnego odrodzenia.

Jaka jest charakterystyka założycieli ruchu?

Wolimy mówić o duchu. Duch założycieli Deus Vult jest jedną z ssmtranscendencji brania inicjatywy i poświęcenia dla służby dla wspólnego dobra. Poszukujemy  intelektualnej, duchowej i sportowej doskonałości w jednym.

Macie jakiś mentorów?

Mamy jednego naszego Pana Jezusa Chrystusa, który jest silnikiem napędowym naszej walki, ponieważ jesteśmy przekonani, że nic nie może być zbudowane bez niego. Tak jak Święty Pius X dobrze napisał „nie zbudujemy społeczeństwa jeśli Kościół nie będzie jego fundamentem”. Nasza walka dla społecznego prawdziwego panowania naszego Pana jest zatem  podstawowa.

Mówiąc o jakiś szczególnych inspiracjach to Święty Ludwik przez jego nieustępliwość w sprawach wiary i jego chrześcijańska sztuka w zarządzaniu ludźmi, Charles Peguy przez jego prozę, która we wspaniały sposób wyraża wiecznego ducha Francji, Joseph de Maistre przez jego kontrrewolucyjną filozofię, arcybiskup Lefebvere przez jego walkę dla Eucharystii i wiecznego Kościoła, Charles Maurras przez jego nacjonalistyczną i królewską doktrynę, Robert Brassillach i Leon Degrelle, każdy z nich za ich odpowiednie zaangażowanie, przeszedł przez skraj poświęcenia i mimo to był zdolny to patrzenia na świat oczami poety.

Jesteśmy także zainteresowani niektórymi z naszych rówieśników jak np. Julien Langella z jego książką „Youth in Power”, Alain Escada przez walkę w kierunku katolickiego społeczeństwa , którą wiedzie odważnie i niektórzy rewizjonistyczni historycy w ich walce o prawdę.

Generalnie jesteśmy inspirowani wszystkim co jest prawdziwie francuskie i katolickie zarazem.

Patrząc po  akcjach  francuskich członków Deus Vult publikowanych na Waszej stronie, ruch wydaję się rozsiany po całej Francji. W jakich miejscowaściach jesteście ulokowani?

Grupa została utworzona w Paryżu więc większość jej członków  jest z jego okolic, ale mamy lokalne biura i działamy w kilku regionach:  Akwitanii, Alzacjo-Lotyrangii, Normandii, Tuluzie, Lille i Bretanii.  Zamierzamy kontynuować ekspansje naszych ideałów na całe królestwo  Francji, które jest  królestwem Maryi.

Ku naszemu miłemu  zaskoczeniu, ta francuska inicjatywa obecnie zaczyna rozwijać się poza naszymi granicami i stawać się uniwersalną z niedawnymi początkami projektów Deus Vult w Anglii, Kanadzie i Ameryce.

Na konto Waszej aktywy można zapisać kilka osiągnięć: ścinanie masońskiego drzewa, które było opisane  w prasie, konferencja Alain’a Escady o Leonie Degrelle, bardzo ciekawi regularnie uaktualniana strona internetowa etc. Macie jakąś specjalną strategię, żeby ludzie o Was mówili?

Nasza komunikacja jest już standardem i jest głównie przekazywana przez naszą stronę: LINK . Znajdziecie tam: relacje z  naszych akcji,  artykuły kontekstowe, nowinki, komentarze, artykuły sarkastyczne, raporty itp., itd.

Jako czysto polityczni  żołnierze także używamy tradycyjnych form aktywizmu: vlepki, ulotki itp. Nie możemy rościć do „narodowego kulturowego odrodzenia” jeśli nie  będziemy roznosić ulotek albo spędzać bezsennych nocy działając. Aktywizm jest bardzo edukujący, prowadzi do zdrowej spójności i pozwala nam sxestać twardo na ziemi.

Jak chcielibyście żeby Deus Vult wyglądało?  Czy jak przyjacielsko-polityczno-religijna organizacja? Jak partia polityczna, która by może wystartowała w lokalnych wyborach? Bojówka?

Deus Vult zaczęło jako grupa przyjaciół i chcemy żeby ta cecha pozostała, wraz z konstrukcją prawdziwego ducha społeczności,  który będzie ożywiał i wzmacniał chrześcijańskie społeczeństwo poprzez nasze kluby bokserskie, degustacje wina, kluby czytelnicze, film, piosenki i konferencje.

Naszym celem jest kontynuowanie akcji z młodzieżą i starszymi  ludźmi poprzez obecnie już istniejące struktury takie jak tradycyjne katolickie szkoły prywatne, czy przeoryszami z SSPX gdy oferujemy szerszą ofertę szkoleniową. Mamy w planach wygenerowanie telewizji internetowej z sondami ulicznymi i kulturowo zakorzenionymi reportażami.

Czy Deus Vult jest tylko ruchem młodzieżowym?  Jakich sylwetek szukacie priorytetowo? Czy trzeba być katolikiem żeby należeć do ruchu?

Deus Vult jest otwarte dla wszystkich,  przysługujemy sobie poprzez międzypokoleniowe spotkania nawet jeśli naszym głównym celem jest młodzież. Musisz zaakceptować  wspólny rdzeń, na którym jest zbudowana miłość i obrona Francji, Europy i wiary katolickiej. Generalnie większość rekrutów to biali Francuzi z religijnym i kulturowym zapleczem.

Co byście powiedzieli czytelnikowi, który poczuje się zainteresowany waszymi koncepcjami i będzie  chciał  dołączyć?

deus-vult-dl“Deus Vult” to historyczne motto krzyżowców  w tłumaczeniu „Bóg tak chce”, albo „o to jest wola Boga”.

Dobry Pan wymaga byśmy pracowali dla Niego i dla odzyskania Jego panowania nad naszymi żywotami i społecznościami. Poprzez nasze struktury dostaniecie polityczny trening, potem będziecie zdolni do posyłania tej wiedzy i uczenia się podstaw aktywizmu podczas brania udziału w różnych kulturowych aktywnościach, które wymienialiśmy powyżej.

Wszystko w zdrowym (i ponad wszystko Świętym) otoczeniu gdzie praktyka pacierza będzie zaakompaniowana z humorem poprzez mocne kamractwo!

Co odróżnia Was od innych organizacji takich jak Front Narodowy, Parti de FraEe, czy  Partie Nationaliste Français?

Różnimy się od partii politycznych z prostego powodu: nie jesteśmy nią. Partie dzielą kraj, kiedy my  poszukujemy jedności. Po prostu nie wspieramy demokracji z wyjątkiem komunalnego wspólnego poziomu.

Podczas gdy elekcyjne partie zmuszają się do zdobycia publiki, my mamy zamiar zmienić jak najbardziej możemy społeczeństwo, w którym żyjemy. Chcemy pracować dla wspólnego dobra w głębszy sposób w realiach dwudziestowiecznej Francji.

W dodatku my polegamy na jakości naszej pracy, nie na liczbie głosów nam przychylnych.

Duch  apostołów jest  niezbędny, ponieważ wielu z naszych nacjonalistycznych kolegów po fachu nie otrzymało edukacji religijnej i mają małą wiedzę o pięknie chrześcijaństwa, które samo sprawiło Francję wielką i jest naszym  zbawieniem.

Dołącz do Bractwa DEUS VULT!

Francja

Polska

Sekcja Święty Michał