Relacja: Aktywista Identitäre Bewegung w Siemianowicach Śląskich!

2Wczoraj w Śląskim Centrum Kultury, w Siemianowicach Śląskich odbyło się spotkanie z aktywistą organizacji Identitäre Bewegung – Deutschland Davem Rath. Na początku działacz IB przedstawił historię swojego ruchu oraz najbardziej spektakularne akcje jak choćby zajęcie Bramy Brandenburskiej [1]. Po około 20 minutach prezentacji, można było zadawać pytania. Głównym motywem w sporej ilości pytań były podstawy ideowe tego ruchu. Prelegent w sposób dość prosty przedstawił życie przeciętnego ideowca, nacisk w IBD kładzie się na rozgłos medialny akcji i przełamanie poprawności politycznej. Na aktywizm składa się dbanie o dziedzictwo kulturowe, w szczególności pielęgnowane są tradycje regionalne. Przy całej wspomnianej aktywności zewnętrznej ważną rolę odgrywają spotkania organizacyjne oraz integracja.

Poruszony został wątek trudnych (ze względu na historię) relacji 1polsko-niemieckich, niemieccy tożsamościowy stanowczo odcinają się od niechętnej postawy wielu środowisk nacjonalistycznych w Niemczech względem Polaków (gość z Niemiec, wprost stwierdził, że anty-szowinizm chociażby NPD jest bardziej na pokaz niż realny!). Ciekawie układają się relacje na linii IB – inne organizacje o poglądach prawicowych w Niemczech, dało się odczuć dość dużą niechęć Dave do środowisk nacjonalistycznych, szczególnie takich, które odwołują się w jakikolwiek sposób do nazizmu. Jednocześnie identaryści z Niemiec angażują się w działania antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec.

Kwestie religijnie nie są podstawą działalności identarystów, w niemieckiej odmianie tego ruchu obecni są katolicy, protestanci (oficjalne Kościoły w Niemczech są przesiąknięte ideami lewicy)  i ateiści.

Identitäre Bewegung – Deutschland liczy ok. 300 aktywnych działaczy. Jako ciekawostkę mogę dodać, że cała pogadanka odbywała się z mocno śląskim akcentem, ponieważ Dave Rath pochodzi z Górnego Śląska, ale wychował się w Niemczech. Na wykładzie obecny był również przedstawiciel Génération Identitaire (Francja). Na przyszły rok zapowiadana jest wizyta niemieckich identarystów na Śląsku, śmiem również twierdzić, że w przyszłym roku zobaczymy uliczne akcje… polskich tożsamościowców spod znaku lambdy.

Dwie rzeczy muszę Wam jeszcze zarekomendować, miejsce przyjazne dla nacjonalistów, prowadzone przez dobrych ludzi – Śląskie Centrum Kultury: LINK oraz wywiad z wczorajszym gościem: LINK

FA

[1]: