13.04.17 „O wszystkim i o niczym”.

„Superbohaterka roku” Natalia Przybysz, Robert Biedroń straszący, że zostanie prezydentem. Nie wiedzą, co czynią… jedna, drugi, cała zgraja powiązana z tzw. opozycją. Opozycją do obozu unijno-centroprawicowego, co również wymyka się zdrowemu rozsądkowi. Religia, która narodziła się w Azji, sympatia dla azjatyckiej opozycji wobec amerykańskiego imperializmu. Łączenie się w bólu z tymi krajami w Azji, w których również marzenie o byciu wojownikiem wyparło marzenie o pracy w korporacji. Nowoczesna Japonia, Korea Południowa… Polska i wszyscy inni. Walka tradycji i wiary z postępem technicznym oraz Bożego spokoju z szybkością życia. Sam nie wiem czemu obejrzałem ofertę ekskluzywnych apartamentów w centrum Warszawy. Chyba dlatego, że spodobał mi się na reklamie (ups) widok zza będącego całą ścianą okna na oświetloną stolicę. Ale bajka, jak w klimatycznych filmach z Nowego Jorku! No, ale wiadomo – możemy sobie popatrzeć, to nie są widoki dla ludzi z undergroundu, metropolie świecą dla nas jedynie z perspektywy asfaltu. Na szczęście są jeszcze inne skarby. Są królowie, którzy myją stopy swoim uczniom…

SPORT / PIĘKNO FUTBOLU W POZNANIU!

– Dlaczego w Legii gra skoczek narciarski? – zareagowała moja żona na nazwisko Hamalainen. Wiadomo, postać bardzo kontrowersyjna, ale jego gol w Poznaniu tylko dzięki temu miał podwójne znaczenie. Niczym skoczek, odskoczyliśmy nieco niektórym rywalom do tytułu. A Leszek w końcu się odnalazł światopoglądowo i pozwolił wywiesić transparent przeciwko współczesnemu lewactwu. Legia ponownie upomniała się o Janusza Walusia (przy okazji dziękuję osobom, które kupiły w „Źródle” moje książki przekazane na rzecz polskiego patrioty).

POLITYKA / PIJANY JAK JEAN-CLAUDE

Moje pokolenie wychowało się na scenie z filmu „Kickboxer”, gdy pijany Jean-Claude Van Damme kopał tajskie tyłki. Dzisiejsze pokolenie wyrasta na scenach próby całowania papieża przez innego Jean-Claude, mianowicie Junckera spod niebieskiej szmaty. Cóż, film z Van Damme przynajmniej nie robił krzywdy żadnej cywilizacji…

TEATR / NIE WSZYSCY SĄ „CZARNI”

Nie wszyscy ludzie dzisiejszej sztuki to ludzie upadli. Zaciekawił mnie chociażby wywiad z aktorką warszawskiego Teatru Kamienica w najnowszym „wSieci”. Teatr ten od lat wspiera osoby bezdomne, od początku swojej działalności organizuje dla nich m.in. zamknięte pokazy spektakli, spotkania z okazji Wielkanocy, Bożego Narodzenia i Zaduszek. Zrealizowano także spektakl „Bezdomna Pasja”. Tegoroczne spotkanie z bezdomnymi odbyło się w Teatrze Kamienica 10tego kwietnia. No to wiecie gdzie się udać, zamiast na karmelowy popcorn.

FILM / KLASYK NA ŚWIĘTA

Obejrzałem ponownie „Pasję” Gibsona. Jeśli jeszcze jakimś cudem nie widziałeś tego najlepszego filmu o męce pańskiej, dziś emitują o 22:10 na Polsacie (zaraz po nim „Królestwo Niebieskie”). Judasz sprzedający Jezusa za 30 srebrników. Gibson jest naprawdę świetny tak klimatycznie to przedstawiając. Aż ciarki przechodziły, gdy w odpowiednim kontekście pojawiała się muzyka i postać szatana. Ukazanie nienawiści i głupoty „służb” biczujących Chrystusa. Takie miny znamy również z teraźniejszych czasów – z komisariatów. W każdych czasach jest zapotrzebowanie na zwyrodnialców.

W polskich gazetach ukazały się wywiady z aktorem grającym rolę Jezusa w tym filmie. Również sugeruje on, że Gibson szykuje drugą część „Pasji” dotyczącą Zmartwychwstania. Kina i serca pękną w szwach…

MUZYKA / CISZA…

Na Wielki Tydzień dorzuciłem jedno postanowienie – zero muzyki, jakiejkolwiek. Potrafi rozproszyć, rozwiać emocje związane z tymi dniami skupienia. Dziś zatem – świąteczna cisza w rubryce… Nie skupiamy się na swoim nastroju, a na rozważaniu męki pańskiej.

„CZY WIESZ, ŻE…”

… w Tok FM Kazimiera Szczuka z oburzeniem mówiła o zabiciu przez myśliwych… krowy w ciąży? Tak, ta sama feministka, która walczy o aborcję. A propos zwierząt. Słyszeliście powiedzenie, że przerażony pies bardzo długo szczeka?

CYTAT NA KONIEC…

Plinio Correa de Oliveira: Stare czasopisma często bywają urocze i odkrywają przed nami obraz minionej cywilizacji, która koncentrowała się bardziej na tym, co dobre dla duszy niż dla ciała. Przywołują zasady dawnych zachowań społecznych, które w XIX stuleciu, gdy powstawały wielkie miasta, stopniowo zanikały, by w dzisiejszych betonowo-stalowych wieżach Babel nie pozostał po nich nawet ślad.

Refleksyjnego Alleluja! Chrystus Pan, Legia Mistrz :-).

ŁG

PS: LINK, a także to z wyszczególnieniem: Powiedzcie „policjantowi świata” za jakiego uważa się Ameryka, że Syryjczycy nie poddadzą się polityce Zachodu i będą bronić swojego kraju, aż do samego końca i ostatniego wolnego Syryjczyka, LINK .