22.08.17 RECENZJE: „Chrześcijaństwo po prostu” (C.S. Lewis, 1942).

Jak pisze C.S. Lewis: Jeśli poza wszechświatem istnieje moc, która nim kieruje, nie mogłaby ona ukazać się nam jako jedno ze zjawisk, w obrębie wszechświata – tak samo jak architekt, który zaprojektował dom, nie może być ścianą, klatką schodową czy kominkiem w owym domu.„Może i bym chciał uwierzyć, ale to i to mi się nie zgadza, tego i tamtego nie mogę sobie wytłumaczyć”… masz tak? Też tak miewam, nie raz. Dziś polecam obowiązkową lekturę dla Ciebie! Polecił mi ją czytelnik – i było warto mu zaufać. Czy „Chrześcijaństwo po prostu” odpowie na wszystkie Twoje pytania? Chyba nie ma takiej książki, która by je wyczerpała…, ale może ta akurat zawiera Twoją najpoważniejszą wątpliwość? Może być pierwszym krokiem! Przy tym nie jest długa i trudna, moje wydanie ma 218 kartek.

Wychodząc od samych podstaw, pan Lewis próbuje pomóc nam domknąć koło zwane wiarą chrześcijańską w naszej głowie i sercu. Niby wierzymy, ale mamy (i będziemy mieli) szereg wątpliwości. „Chrześcijaństwo po prostu” jest o tyle cenne, że próbuje uzupełnić nauki świętych – próbuje pomóc Ci abyś wytłumaczył sobie „co i jak z tym wszechświatem”, Bogiem, umysłem, a przede wszystkim – moralnością („dlaczego mam taki być”?). Nawet jeśli nie jesteś wierzący, a nawet tym bardziej… zmierz się z tym intelektualnie. „Chrześcijaństwo po prostu” zapewni Ci intelektualną rozrywkę, jeśli faktycznie chcesz dojść do Prawdy, a nie wygodnego punktu widzenia!

Ostatnio pisałem Wam, że nie wszystkie nacjonalizmy są równe, bo nie wszystkie religie są prawdziwe (LINK). Pan Lewis i tu przyszedł z pomocą: Tak jak w arytmetyce: istnieje tylko jeden prawidłowy wynik dodawania, wszystkie inne zaś są błędne – choć niektóre błędne wyniki są znacznie bliżej prawdy niż inne. Tego typu wersów jest tu sporo, oczywiście w szerszym kontekście i odpowiednio rozwiniętych.

To zadziwiające, że tacy twórcy jak Tolkien, czy jego kolega C.S. Lewis wykreowali tak genialne, lecz nierealne światy w swoich opowieściach, a jednocześnie wierzyli w Prawdę objawioną! Wspaniałe świadectwa… Możliwe tylko dlatego, że Jezus jest wspaniały i jedyny w swoim rodzaju.

ŁG