12.11.18 RECENZJE: „Polonia Christiana” (gazeta, nr 65, 2018).

Wyszedł 65 numer gazety „Polonia Christiana”, na listopad i grudzień. Ostatnio jedyna gazeta, którą kupuję (12 zł) regularnie. Jest to radykalny i przy okazji najpiękniejszy głos katolicki sprzedawany w kioskach w całym kraju. 100 stron prawdy wyłożonej w sposób bezkompromisowy: tak = tak, nie = nie, a to wszystko pięknie wydane (jak na gazetę), na dobrym papierze, z dobrymi zdjęciami i grafikami. Coraz bardziej cenię sobie ten tytuł, oczywiście jest to związane z ciągłym nawracaniem się. Kiedyś drażniło mnie kilka rzeczy, ale ostatnio dochodzę do wniosków, że nie z redakcji PCh, a raczej z mojej winy. Owszem, z nacjonalistycznego punktu widzenia nie wszystko jest idealne, ale powiem tak – i z tego punktu nie jest najgorzej, oczywiście jeśli ktoś jest nacjonalistą katolickim. Mocna krytyka PiSu nie jest redakcji obca, podobnie jak krytyka Watykanu, czy papieża Franciszka. „Polonia Christiana” nie jest jednak pismem „anty”, więc najlepiej wychodzi w nim po prostu głoszenie prawdy w sposób bezkompromisowy…

Na listopadowo-grudniowej okładce Matka Boża… bije pałką demony, a napisy głoszą „Kimkolwiek jesteś sodomito! Ona zniszczy homo-herezję”. Tematem przewodnim numeru 65 jest bowiem przemilczana sprawa, w której list napisał arcybiskup Carlo Maria Vigano (dziś musi się ukrywać). Redakcja nazywając rzeczy po imieniu pyta, co z tą aferą pedofilską i homoseksualnym lobby w Kościele, którego nie można zamieść pod dywan, lecz trzeba działać zgodnie ze Słowem Bożym. W numerze kilka ciekawych artykułów i wywiad na ten temat. Tymczasem papież Franciszek milczy, inne portale i gazety katolickie też nie są chętne o tym mówić, jak gdyby pozostało już tylko to głupkowate radowanie się i źle pojęte miłosierdzie.

Prócz tego cała masa ciekawostek różnego kalibru, ale na takim poziomie (i lekkości pióra), że 100 stron czyta się od deski do deski. Jest trochę o tradycyjnej liturgii, o katolickiej sztuce…, a więc trochę piękna, jest też trochę brzydoty, np. o „Klerze”. Są teksty o Niepodległości, przypomnieć można, że redakcja PCh24.pl nie była w tym temacie tak poprawna jak rządząca „prawica”… Są recenzje, krótkie felietony na różne tematy.

Generalnie, idźcie do kiosku (albo zamówcie tu: LINK) i sprawdźcie sami…

ŁG

PS: Z dzisiejszego czytania (Tt 1,1-9) a propos listu Vigano (na zdjęciu obok Franciszka): Biskup bowiem winien być jako włodarz Boży człowiekiem nienagannym, niezarozumiałym, nieskłonnym do gniewu, nieskorym do pijaństwa i awantur, nie chciwym brudnego zysku, lecz gościnnym, miłującym dobro, rozsądnym, sprawiedliwym, pobożnym, powściągliwym, przestrzegającym niezawodnej wykładni nauki, aby przekazując zdrową naukę, mógł udzielać upomnień i przekonywać opornych.