23.11.18 RECENZJE: Samchung/13 Steps – „United We Stand” (Korea).

Dzisiaj o HateCore z Korei Południowej! Na wstępie tylko dodam, że jako redakcja „DL” nie piszemy o żółtych nacjonalistach, by wpisać się w trend „tolerancyjnych narodowców” (heh), ale, by podkreślić, że szanujemy prawo każdej rasy do swojej ziemi i uważamy patriotów innych nacji za takich samych patriotów jak i my. Przy tym robią dobrą, niegrzeczną muzę, o czym przekonacie się odpalając klip wrzucony w tej recenzji. Zanim przejdę do opisu płyty, chciałbym w paru zdaniach napisać coś na temat koreańskiej sceny R.A.C. Pierwsi skinheadzi pojawili się w Korei Południowej w 2000 roku, wtedy to powstała GMC Records. Wytwórnia nie była ściśle związana ze sceną skinheads, jak to ma miejsce w Europie, czy USA. Label wydaje prawicowe kapele grające HC, OI!, Punk. Tamtejszą scenę tworzą takie kapele jak Blood Pledge 혈맹, Samchung 삼청교육대 (nie mylić z Samsung :-) i Captain Bootbois. Te trzy kapele stanowią trzon koreańskiej sceny prawicowej. Co do przekonań tamtejszych skinheads, to ich nienawiść  skierowana jest w stronę Korei Północnej, islamistów i imigrantów. Koledzy z Korei mają świadomość co do sceny skinheads i znają takie kapele jak Skrewdriver, Bound for Glory, Rahowa i inne kapele WP oraz NSBM. Znają również polską scenę, a z tego co mi mówili, to bardzo lubią Legion Twierdzy Wrocław. Boram Lee, basista Samchung i Blood Pledge jest fanem naszego Honor, Graveland, wspomnianego wcześniej LTW. A teraz Samchung i 13 Steps.

Jest to trzeci, a zarazem pierwszy album, gdzie muzykę Samchung można określić mianem Hate Core (sami tak określają swoją muzykę).

Zacznę od Samchung. Zespół zaprezentował sześć Hate Core-owych kompozycji. Kompozycje są ciężkie, mało w nich melodii, gitary są nisko nastrojone, ale taki był zamysł tego albumu. Muzycy Samchung wiedzą do czego służą instrumenty i potrafią zrobić z nich użytek, a niektóre utwory nawiązują do stylu Grind Core jak utwór SPAM. Muzycznie przypomina mi to Blue Eyed Devils z albumów „Murder Squad” i „Holocaust 2000”. Ideologicznie Samchung zalicza się do nurtu Rock Against Communism i Anti PC, choć muzycznie jest HC. Chłopaki nie ograniczają się do jednego stylu, co słychać już na następnym albumie, gdzie wyraźnie zmienili styl.

A teraz 13 Steps. Kapela zaprezentowała dziewięć kompozycji w stylu HC Punk. Utwory są lżejsze, szybsze i bardziej melodyjne, a przez to łatwiejsze w odbiorze przez słuchaczy stroniących od metalowej estetyki. Moja wiedza na temat 13 Steps jest niewielka, dlatego nie jestem w stanie stwierdzić jaki program polityczny ma grupa. Na pewno nie jest to lewacki zespół, ale przypuszczam, że raczej nie wykrzykują haseł typu „Korea dla Koreańczyków” w swoich tekstach i mogą być raczej neutralni.

Podsumowując, album został wydany starannie. Do płyty jest dołączona szesnasto stronnicowa książeczka z tekstami i zdjęciami zespołu. Niestety album został całkowicie wyprzedany i jeżeli ktoś chciałby kupić tę płytę to chyba tylko przez serwis Discogs.

Tomek

PS: Koszulki :-):