11.04.19 „HSV Live” (magazyn, Hamburg, 2019).

Podczas wizyty w Hamburgu naciąłem się w centrum na oficjalny sklep HSV, do którego wszedłem i kupiłem oficjalny magazyn klubowy. Czegoś z zinami nie znalazłem, ale założę się, że w dniu meczowym mają jakąś budę pod stadionem – skoro nawet Hertha miała? Po co gazeta oficjalna? No jak to po co – żeby poczytać na kibelku o swoim ukochanym klubie. Legia też kiedyś wydawała gazety, niestety gdy wróciła normalność po czasach wojny z ITI, oficjalny magazyn klubowy, mam takie wrażenie, niezbyt dobrze się kojarzył. Szkoda, bo mogłoby takie coś wychodzić i prócz newsów typowo klubowych, redakcja mogłaby nieco przepchnąć motywy kibicowskie, bowiem trybuna ultras jest ważna dla każdego klubu, bo jest z nim na dobre i na złe. Tak podchodzą w HSV. Ich magazyn nazywa się „HSV Live” – ma 116 stron, a kosztuje tylko 2 euro. Duży format, dobry papier, oczywiście ful kolor.

No więc co tam takiego dla ultrasów? Głównie dwustronicowy poster z oprawą! Jako, że numer wyszedł w okolicach derbów Hamburga jest analiza derbów wraz z fotką wyjścia piłkarzy obu klubów na tle choreo Ultras Sankt Pauli. Ale treść to przede wszystkim piłka nożna. Są wywiady (jeden z tytułów „Raus aus der komfortzone!”, heh), ciekawostki, analizy-tabele, powitanie nowych piłkarzy. Fan HSV znajdzie tu zbiór wyników oraz terminarz gier. Musiał być i jest dział historyczny. Są konkursy, inne sekcje (w tym koszykówka HSV na wózkach inwalidzkich!), czy też oficjalne oferty dla kibiców największego klubu Hamburga.

Dodajmy, że to klub, obecnie, 2.Bundesligi, a ciągle wydają gazetę dla swoich fanów. W roku 2019. Cenię takie inicjatywy dla żyjących rozgrywkami swojej drużyny! U nas ktoś by kupował…? Nawet „TMK” dogorywa, a co jeszcze piłkarskie gazety klubowe, co nie, panowie…? A szkoda… Ja każdy mecz na Łazienkowskiej 3 zaczynam od kupna oficjalnego programu meczowego, co z tego, że nieco piknikowy i nie znajdziemy tam pełni swoich spraw. Sami wyciągajmy wnioski. Moim zdaniem taki klub jak Legia powinien mieć gazetę. Nawet gdyby, jak HSV obecnie, dane mu było spaść z ekstraklasy…

A niżej zdjęcie fanatyków HSV, tak jako dygresja, żeby za nudno nie było :-).

ŁG