4.05.19 „O wszystkim i o niczym”.

Wypowiedzi Vukovića na konferencjach prasowych, nie tylko po meczu w Gdańsku – to jest to! Mam nadzieję, że nie wywalą go przy pierwszej lepszej okazji (zwalając na niego ewentualne winy…), bo Warszawie (a więc Legii) potrzeba trenera, którego świry będą sobie dziarały na plecach :-), a trochę mniejsze świry będą mogły dawać go na okładki fanzinów. Swojaka z charyzmą, a nie jakiejś pipidówy, która usypia kiboli swoim pomysłem na grę i wypowiedziami. Lubicie profesjonalizm w rozumieniu poprawności i spokoju? Jestem zdania, że w szaleństwie jest metoda, większość z Was żyje tak całe życie i ślizga się do nieuchronnej przecież śmierci :-). Bo kto niby „mądrze to poukłada…” w razie najbliższego niepowodzenia, no wiecie „tak z perspektywami”… Miodulski vel Rubik? On ma profesjonalną wizję? Bez jaj, lepsze Aco-szaleństwo (nie oszukujmy się, wzięli Vuko, bo był pod ręką) i odrobina cierpliwości! Trenerze, będzie mistrz, czy nie – „DL” jest za Tobą (wow, heh)! Koszykarze też zagrali nieźle w PO (Filip Matczak!), ale nie wystarczyło do zwycięstwa nad Arką na tej ich hali bez ultra-klimatu. Kolejny mecz w Trójmieście już w sobotę o 17:00, a więc przed meczem piłkarzy z Piastem (20:30). W PLK jest taka fajna opcja jak Emocje TV, gdzie za kilka złotych wykupujesz relację live z wybranego spotkania i śmiga jak należy. Warto śledzić chłopaków, bo walczą jak na Legię przystało… Może przed meczem w Warszawie stan rywalizacji będzie wynosił 1:1?

DYGRESJA…

Wmątują cię w jakieś towarzystwo, a czasem trzeba, nie udawajcie, że wszystkich lubicie i że nie musicie przeboleć chwili, mówiąc niby od niechcenia: „włączcie jakiś meczyk dla tła, co?”. Takim sposobem przetrwałem dwie godziny, katując się jednak w inny (fakt, trochę przyjemniejszy niż rozmowy lemingów z samego tylko powodu bycia meczem) sposób – powtórką finału Pucharu Polski. Z deszczu pod rynnę…?

SPORT, KIBICE / PIĄTKOWA ZAMUŁKA…

Obejrzałem sobie też mecz Drezno – St.Pauli (3.05), to akurat sam z kawką dla relaksu, byłem kiedyś dokładnie na meczu tych drużyn, śledzę je od dłuższego czasu (tak jak wiele innych lig i ekip), i chciałem zobaczyć jak tam teraz to wygląda, chociażby streamem… Oczywiście poziom i emocje piłkarskie dużo wyższe niż na finale PP, a zobaczcie gdzie oni grają – 2.Bundesliga. Tak, mam niekiedy na to czas, na oglądanie czegoś takiego, bo sobie o taki czas dla hobby kiedyś zawalczyłem – kapiszi? Ale mniejsza…

Ultras St. Pauli pokazało się „pierwszomajowo”, na czerwono z czerwonym flagowiskiem i tematycznymi symbolami… Będą jakieś represje za politykę na stadionach? Pewnie nie… tak jak za sierpy i młoty dwa dni wcześniej na ulicach Hamburga (manifestacja anarchistów na 1 maja). Wypisywali jakieś brednie o faszystowskim Dreźnie na portalu polskiego FC, ale dajcie spokój, byłem tam – widziałem, pod młynem Dynama antyfaszystowskie, żółte koszulki. Lewacy jak nie mają faszysty obok to chyba źle się czują, więc go szukają (lub tworzą)…, bo gdzie i po co krzyczeć alerta antifascista (np. przed majowym meczem w Dreźnie)?

Oglądając mecz „brązowych” z Hamburga nachodziły mnie fale sympatii do własnego kraju i klubu, tym bardziej, że to 3 maja. Maryja, barwy, naród… Polska! Wiadomo – wszędzie na całym globie są ludzie uciskani, niezadowoleni, wszędzie są obszary nędzy. Lubię jednak te kraje, gdzie obok tej walki (z wyzyskiem, Systemem, nawet kapitalizmem) jest gdzieś w tle, albo nawet na czele – wiara, zasady, szacunek do historii i bohaterów. Nie tęczowa flaga. Zapatyści, antySystem i karabin, ale w każdej chatce kombatanta ikony chrześcijańskie. Lewactwo się z Zapatystami też utożsamia, a was lewi panowie, panie i wszelkie trans-mixy, co łączy prócz antyfaszyzmu? No właśnie, pewnie nic, dlatego wszędzie szukacie faszysty… 

Dynamo Drezno faszystowskie, dziś? Poproszę dowody na maila :-).

MUZYKA / PROSTO Z BERLINA…

… od, której jego siły? Pierwszej, drugiej, trzeciej? Wszak jest Hertha, jest Dynamo (Regionalliga)… A tu dwa z klipów chuligana Unionu-rapera (na YT jest więcej jego klimatycznych teledysków), stołecznej drużyny walczącej o awans do Bundesligi:

CZY WIESZ, ŻE…

… ultrasi Dynama Drezno ciągle wrzucają do pobrania swoje ziny w PDF, które regularnie prowadzą? Podzielone sezonami znajdziecie je tutaj, na stronce kiboli: https://www.ultras-dynamo.de/zentralorgan/!

A propos, barwy Dynama na sektorze ultras HSV podczas meczu obu drużyn w tym sezonie:

CYTAT NA KONIEC…

Dzisiaj trochę ultra-historii, bo to jak wiadomo ironia najwyższej ligi. Na meczu Paicenza-Cagliari w sezonie 1996/1997 fani gospodarzy wywiesili transparent „Essere pastore avere il gregge nella mentte”, a więc „Być pasterzem i mieć trzodę w umyśle”. Była to parafraza hasła ultrasów z wyspy (Cagliari z Sardynii) „Essere ultras, esserlo nella mente” – „Być ultrasem i mieć to w umyśle”.

Znacie jeszcze inne podobne przypadki kontr-haseł? Maila znacie. Niech żyje calcio i ultras! No i trzoda w umyśle…

ŁG