20.06.19 Ciało Boga…

Lubię meliny. Nawet za granicę latam je zwiedzać. Ale życia nie można ograniczyć do meliny, bo stanie się ono meliną, może nie bezpośrednio, ale zaczniesz nasiąkać. Piękne miejsca są w naszych miastach, na naszych osiedlach… Wydarzenia, które nie przynoszą adrenaliny, a powinny, jeśli je zrozumieć. Dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało, a więc święto i procesje na świadectwo tego, że wyznajemy obecność żywego Boga w kawałku chleba. Traktowałem to jako oczywiste (czy jednak dotarło?), bo w Kościele od zawsze o tym uczą i to wyznają, ale głębiej zacząłem się nad tym zastanawiać widząc podejście innych ludzi do Najświętszego Sakramentu, w tym sióstr, które niejednokrotnie Wam opisywałem. Jak głęboką wiarę w obecność mają mniszki, które spotkałem na swojej drodze (inne zapewne też)! Pomyślcie…

Opisałbym to tak, że ja na adoracji siedzę, chodzę i stoję przed Najświętszym Sakramentem i staram się uwierzyć, a one wręcz padają na twarz, odchodzą tyłem, a przodem do Pana Jezusa, pewne że On tam jest. Wielki szacunek i wiarę widać nie tylko w mowie ich ciała, ale przede wszystkim w oczach – to oczy mówią przecież prawdę o człowieku!

Gdy przebywałem kilka dni w klasztorze, podczas jednej z samotnych adoracji w specjalnie otwieranej kaplicy wyszedłem 15 minut przed czasem, do którego byłem wpisany. Ot, po godzinie lekcyjnej poczułem, że już się nie modlę i poszedłem sobie, przyzwyczajony do wystawionego Najświętszego Sakramentu w miastach… Wystawionego w kościołach, gdzie to my decydujemy, kiedy wchodzimy i wychodzimy prosto z naszych i do naszych obowiązków, a On wciąż tam jest – czy z nami, czy sam. W ciszy klasztoru siostra mnie znalazła i dostałem delikatny ochrzan, że ma nadzieję, że Bóg się nie obraził, że zostawiliśmy Go samego. Troska o to, czy Bóg się nie obraził – Bóg obecny w chlebie.

Wierzymy w to? – zadawałem i zadaję sobie pytanie. Dzisiaj właśnie Boże Ciało – pomyślmy o obecnym do dziś wśród nas ciele Boga, spójrzmy na Niego inaczej niż dotychczas, jak na Boga żywego!

Dobrego dnia!

ŁG

PS: Źródło zdjęcia-miniaturki przy tej aktualizacji. Tak wyglądały procesje w przedwojennej Polsce: https://www.pch24.pl/tak-wygladaly-procesje-bozego-ciala-w-przedwojennej-polsce–zobacz-zdjecia,60597,i.html

PPS: Przed meczami Legii wejdź, jest na drugiej stronie ulicy: