7.07.19 „To My Kibice Plus” (magazyn kibicowski, Polska, lato 2019).

Właśnie wyszedł nowy numer „To My Kibice+” na lato 2019 (8,5 zł). Wiem, że znacie ten tytuł, ale po raz kolejny mam chęć go zrecenzować, doceniając świetną pracę redakcji! To dla mnie skandal, że jesteś kibolem, a tego nie czytasz, wszak „TMK+” to skarbnica wiedzy o naszej subkulturze na całym świecie. Nowych 68 stron w full kolorze i na śliskim papierze możecie już kupić w empikach, lub zamówić od redakcji przez Sklep „TMK”. Głównym tematem, bo zajmującym aż 34 strony, jest relacja z redakcyjnego tripu po Chile i Argentynie, podczas którego widzieli aż 14 meczów! Prócz super zdjęć, unikatowych i różnorodnych, płyniemy po opisach wywołujących naszą „zdrową zazdrość” („też bym chciał”), a chętni na taki trip otrzymują także sporo porad praktycznych i wskazówek jak poruszać się po scenie Ameryki Łacińskiej. Co jeszcze w numerze?

Redakcja zamieszcza także kilka przetłumaczonych piosenek argentyńskich ultras. Oto jedna z nich, „Muchachos Traigan Vino”:

Chwile, które przeżyłem, wszystko co zostawiłem,

Podążając za Akademią (przydomek klubu Racing),

nikt nie może tego zrozumieć,

Nie wiem jak to wytłumaczyć, że mam cię nawet na skórze,

Jesteś narkotykiem, wstrzykniętym mi do żył przy urodzeniu,

Moje serce pęka za każdym razem, gdy przegrywasz,

Znów moja głowa mówi, że muszę iść Cię zobaczyć,

Chłopaki, przynieście wino bo gra Akademia!

Ta grupa świętuje, a dzisiaj nie możemy przegrać!

Chłopaki, przynieście wino bo gra Akademia!

Upijemy się bardzo,

Jak ten czerwony (rywal z Independiente) spadnie do Ligi B!

… rewelacja! Wykonanie owego „Muchachos Traigan Vino” w wykonaniu Racing Club podczas finału 2013. Jakaś babka w kominiarce… no właśnie, z czego, kurde, zrobionej… :-)? Argentyńskie szaleństwo, dobrze zrelacjonowane w aktualnym „TMK”+:

Nowe wykonanie z 2019, w czasie 1:40 płacząca ze wzruszenia (?) ultraska:

W obszernej relacji z Chile i Argentyny są także adresy sklepów, do których warto wejść i zaopatrzyć się w piłkarskie pamiątki.

Ale nie samą Ameryką człowiek żyje, niektórzy wręcz nie lubią klimatów stamtąd (aczkolwiek powinni spróbować dać się przekonać, nie wszystko jest tam indiańskie i tandetne :-) – tu z pomocą przychodzą inne rubryki i relacje. Stałe rubryki to „Zagraniczny flash” z najgłośniejszymi chuligańskimi wydarzeniami z całego świata (!), a także „Czechy pod lupą”, a więc unikatowe relacje z czeskiej kolejki po kolejce (a propos – wydrukował się też nowy numer czeskiego „Football Factory”)! Obie dla mnie bardzo ciekawe!

Relacje z numeru „Lato 2019” to przede wszystkim międzynarodowe „derby”, heh, Słowacja – Węgry. Aż miło poczytać i popatrzeć jak dobrze „bratankowie” prezentują się na kadrze!

Egzotyczne są relacje z II ligi serbskiej oraz macedońskiej (niżej na zdjęciu właśnie ultrasi z Macedonii) i to jest właśnie siła „TMK+”, gdzie byś poczytał po polsku i z pierwszej ręki o tym jak wygląda tam subkultura kibicowska? Bałkany uzupełnia relacja z obchodów 30sto lecia Firmy Vojvodiny Nowy Sad. Jest też Spartak Trnava – Żilina oraz Banik – Opava. 

Polecam! Jawor robi dobrą robotę z „Plusem”, a wywiad z nowym naczelnym, ale zwykłego „TMK” – w najnowszej papierowej „DL”ce! Gadamy o czymś więcej niż o prasie… Gadamy o kształcie ruchu ultra!

ŁG