10.07.19 „O wszystkim i o niczym”.

Kibice napisali list do prezesa PZPN. Cóż, do tego prowadzi ugrzecznianie się i brak współpracy między polskimi ekipami (bo co innego?): http://pilkanozna.pl/index.php/Wydarzenia/Ekstraklasa/1002882-kibice-wystosowali-list-do-zbigniewa-boka.html. Co mogłoby ich wyleczyć? Wjazdy na murawę co kolejkę, przerywanie meczów, radykalizacja zachowań. Czytaj: przesunięcie granicy w stronę ludzi chcących oglądać mecze na żywo. Teraz razi ich byle pirotechnika. Interesy i „dogadywanie się” spowodowały, że polski ruch kibicowski jest gdzie jest. W Niemczech jako turysta mogłem kupić sobie bilet na sektor… gości, na meczu z 30 tysiącami widzów na stadionie, a częściej się tam w ostatnich sezonach leją na trybunach i pod nimi, w 1 i 2 Bundeslidze, niż w Polsce na tych samych poziomach rozgrywkowych… Trzeba sobie twardo powiedzieć, że osiągnęliśmy pewien poziom dna jeśli chodzi o walkę z Systemem… O konspirę, z której zawsze słynęło polskie podziemie!

KIBICE / AEK NA ZGRUPOWANIU W POLSCE…

10tka kibiców AEK Ateny pojawiła się z flagami na sparingu w Polsce z Górnikiem Zabrze (1:0 dla Greków)! Wywiesili oni flagi, po których można wnioskować, że byli to imigranci z różnych zakątków Europy!

SPORT / PEREŁKA OD ŁUKASZENKI…

Piast zaraz odpadnie z białoruskim BATE (mecz o 19:00 w TVP Sport), który może być wzorem dla klubów ze słabszych piłkarsko lig (w przypadku Białorusi to mało powiedziane). W budowanym na wychowankach zespole, obcokrajowcy mają tylko dodawać jakości, co jest przeciwieństwem np. naszej ukochanej Legii. BATE awansowało do faz grupowych LM i LE za stosunkowo nieduże pieniądze (dziś ma w euro mniejszy budżet od… Piasta!), a jedynym co słyszę na Łazienkowskiej, nie tylko od działaczy, ale nawet od dziennikarzy, jest narzekanie na kasę. Wychowanków i jaj brakuje, zamiast zagranicznego szrotu (nie mówię o sprawdzonych nazwiskach z innych klubów polskiej ligi, od naszych konkurentów…, to akurat niezłe ruchy) i Rubika u sterów.

Posiadające zespół BATE zarabia potem głównie – właśnie – na europejskich pucharach, zamiast je odpuszczać. Naprawdę zdziwię się jeśli Gliwiczanie im zaszkodzą w tym meczu przyjaźni…

Jutro Legia w Giblartarze, to wstyd, że się obawiamy, ale że wyniki potrafią zaskoczyć pokazał chociażby wczorajszy bezbramkowy remis Zvezdy na Litwie… Na wyjeździe wygrał Hajduk i Celtic Glasgow.

RELIGIA / „NIE MA TEGO ZŁEGO…”?

Tak to jest, że czasem trzeba odbić się od dna…

To, że czegoś nie ma bezpośrednio przed moimi oczami nie oznacza, że tego nie ma/nie było wcale…W latach 90tych syf nie rzucał się tak w oczy, a właśnie w czasach „sprzed Internetu” kwitł (o ile można go tak nazwać)… Może nagłaśnianie afer Kościoła w XXI wieku go oczyści? Tyle, że reakcja musi być twarda, czytaj zamiast „drugiej Irlandii” my musimy po prostu jeszcze bardziej walczyć o naszą wiarę, nie odchodzić od niej.

W czytaniu z 9 lipca (Mt 9, 32-38) Jezus daje przykład dla robotników wielkiego żniwa, by byli pracowici na naszą rzecz, myślę, że do tego samego wniosku – wzmożonej pracy po błędach wspólnoty – doprowadzą hejty na polskich kapłanów, nawet nie tyle a propos problemu pedofilii, ale ogólnie „bycia dla nas” – dla wiernych i wspólnej służbie bliźniemu i Ojczyźnie. Bycia nie urzędnikami, a głosicielami Słowa, „obchodzącymi miasta i wioski” – jak sam Jezus z wymienionej Ewangelii.

Kto jest wewnątrz Kościoła, a więc uczestniczy w jego życiu, dostrzega jak wiele żywych osób (nie tych kilku zboczeńców z ekranu…) przejęło się sytuacją i chce dobrze pełnić swoją posługę, oczyszczać to poprzez swój przykład. Planuję w tym roku zmazać plamę niedojścia pieszo do Częstochowy z pieszą pielgrzymką. Udało mi się namówić dzieciaki (i ich rodziców) z WPW, którym opłaciliście obóz sportowy w te wakacje (to dla mnie duże wzruszenie i odpowiedzialność ta trasa)! Ksiądz na spotkaniu przed pielgrzymką powiedział – ok., ale Ty się nimi zajmujesz od A do Z, jesteś ich opiekunem, bo ja po tym, co się ostatnio o nas mówi unikam sytuacji zajmowania się małymi dzieciakami

Skutki są odczuwalne… Wszyscy jakby czujni. Może to i dobrze? Tylko żeby nie przerodziło się to w ataki na niewinnych, Bożych ludzi… Módlcie się za naszą trasę w sierpniu!

MUZYKA / GRZ!

Dziś w kąciku muzycznym „DL” nagranie z wywiadu z GRZ (Peel Motyff) z kwietnia tego roku. Kojarzycie tą old schoolową w polskim rapie postać? Posłuchajcie jego świadectwa… nawrócenia podczas rozmowy „Rap Tapes by Grędziu”. Głównie jednak rozmowa toczy się wokoło hip hopu i starych hitów. Dorzucam teledysk, kurna, z VIVY…

CZY WIESZ, ŻE…

… Donald Farrer, chuligan Manchesteru City z ich pierwszej ekipy (gdy MC nie był jeszcze komercyjnym szajsem), uzależnienie od piłki nożnej próbował leczyć u psychiatry?

Coś mi się wydaje, że więcej osób widzi piłkę nożną jako głębszy problem w kontekście reszty życia :-). Zauważcie też bogactwo rodzajów tych „problemów”, może być piłkarski, chuligański, dotyczyć jednego klubu, lub całego świata piłkarskiego… Możesz być nałogowcem w Giblartarze, lub nałogowcem, który nigdy nie odszedł sprzed swojego telewizora… Twórcy futbolu nie spodziewali się pewnie, że tworzą klan tysięcy (milionów?) nałogowców…

CYTAT NA KONIEC…

Gelo85, forum kibiców Legii: Kwietniewski i Kostorz podobno fajnie prezentowali się na obozach, a na mecz zgłoszony jest… Kopczyński. Czy my jesteśmy skazani na stawianie na młodych jedynie na bramce? Jeżeli mają się kopać po czole to naprawdę wolę, żeby robił to Kwietniewski zamiast Kopczyńskiego, Agry czy Antolica. Bingo!

A już na pewno zamiast Agry, czy Antolića. Z powodów etnicznych, rzecz jasna…

Trzymajcie się twardo i cieszcie się życiem! Do następnego…

ŁG