13.07.19 Świadectwo kibica Lechii Gdańsk i członka FMW (książka/DVD).

Film DVD oraz dodana do niego książka wyszły w 2016 roku, ale jako, że prawie sam Wam te recenzje na „DL” rzeźbię, nie wszystko mogę od razu, na bieżąco ogarnąć. Poza tym – „Po drugiej stronie życia” (Andrzej Duffek i Jarosław Mańka) jest zawsze aktualne, nawet jakbyś oglądał je za 10 lat… To świadectwo kibica Lechii, brata śp. Tadeusza Duffeka, również członka Federacji Młodzieży Walczącej, a więc osoby, która w latach 80tych podjęła walkę z komuną, niosąc na sztandarze Boga, Ojczyznę oraz barwy klubowe. Ci bracia to kawałek pięknej historii polskiej kibolki, która ma również takie oblicza – nie tylko ciemne… Dzisiaj też wybierasz swoją drogę, wszak walka w Polsce, w Europie, w duszy, choć jakże inna, ciągle trwa… Poświęcisz godzinę…? Ja za oryginalne DVD dałem 25 zł i nie żałuję tych pieniędzy.

Wyżej taki sobie zwiastun, ale co tu dużo pokazywać, nie ma fajerwerków i „emocji” w rozumieniu Sakielskich, trzeba wsłuchać się przez całą godzinę projekcji. 

Oryginalne DVD na tle części mojej kolekcji płyt…

Kibic Lechii podczas wyjścia z synkiem na sanki doznał wielofragmentowego pęknięcia wątroby, przez które przez dwa miesiące leżał w szpitalu. DVD jest świadectwem tego, gdzie Andrzej Duffek się przez ten długi czas znajdował, bo twierdzi, że był na granicy „tamtego świata”, dotykając przez sekundę zarówno ognia piekielnego jak i szczęścia życia u boku Pana Boga.

Lechista uważa, że na stronę żywych przyciągnęły go modlitwy, które słyszał balansując na granicy śmierci cielesnej i życia wiecznego. Twierdzi także, że nie bez przyczyny jest ofiara śp. Tadeusza, który ofiarował Bogu swoje życie za życie brata, a po „powrocie” Andrzeja odkryto u niego nowotwór… Jak wiadomo – dziś Tadeusz Duffek nie żyje, a żegnało go wielu kibiców, nie tylko Lechii Gdańsk…

W filmie wypowiadają się bliskie osoby Andrzeja, w tym jego żona, czy kibic zaprzyjaźnionego Śląska Wrocław. Pojawia się również ks Jarosław Wąsowicz SDB (Andrzeja zna ponad 30 lat), znany z Pielgrzymek Kibiców, które zainicjował śp. Tadeusz Duffek.

DVD zapakowane jest w książkę, która liczy aż 142 strony w tym świadectwa, wywiady, modlitwy oraz fotografie! Zdjęcia zarówno ze współczesnych czasów, ze szpitala jak i z walki z komuną w barwach Federacji Młodzieży Walczącej obserwujemy także w filmie.

Dodając to tego także książki o kibicach Lechii w kontekście starego ustroju i walki z nim na ulicach, trzeba chyba stwierdzić, że najnowsza historia buntu przeciwko Systemowi w Gdańsku, wokół tak oczernianej dziś parafii św. Brygidy, została należycie udokumentowana! Bardzo dobrze…

Teraz dochodzi do tego jeszcze taki bardzo głęboki wątek duchowy.

Ciekawe świadectwo dla wszystkich, polecam kibicom bez względu na barwy klubowe, bo widać tam też przebitki z meczów (z Łazienkowskiej :-), czy Pielgrzymek Kibiców. Zauważam obecnie mały kryzys tego typu klimatów, ale kto wie – może m.in. dzięki Duffekom stanie się to naszym dziedzictwem i wrócimy do tego z mocą…?

Tego sobie i całemu środowisku życzę.

ŁG