24.09.19 „11Freunde. Spezial. Liebe & Hass” (magazyn, Niemcy, 2019).

Futbol jest jak życie. Nie jest wyłącznie dobry, lub wyłącznie zły. Jest jak natura, jak człowiek po grzechu pierworodnym, jak ewolucja. Specjalny numer magazynu „11Freunde” kręci się wokół dwóch haseł „Miłość” (Liebe) & „Nienawiść” (Hass), a wszystkie te uczucia w kontekście futbolu. Do połowy magazyn dotyczy „Liebe”, a od połowy „Hass” przy czym okładki umieszczone są odwrotnie (łącznie z tekstami, do których nawiązują) – tak, więc każde z haseł może być „tym pierwszym”, czy „tym ważniejszym” (ja jako miniaturkę obok zamieszczam okładkę „nienawiści”). Każda połówka ma po 66 stron dużego formatu, a więc w sumie za 6,90 euro otrzymałem 132 strony w kolorze. 132 strony o futbolu inaczej, o futbolu z pomysłem, o futbolu bez omijania niewygodnych tematów, dat i obrazków. To mi się podoba, nawet jeśli nie jest tworzone przez ultras! Bo przecież piłka to my wszyscy, bo przecież piłka to miłość i nienawiść, tak jak i całe społeczeństwo…

Dlatego pod hasłem „Hass” znajdziemy piłkarzy ukręcających wora drugiemu, czy salutującego Di Canio. Znajdziemy wrzuty na Beckhama, naszywki „anty”, skany z prasy i wiele innych ciekawostek z dziedziny nienawiści stadionowej.

Przede wszystkim moją uwagę zwrócił reportaż z wielkimi zdjęciami chuliganów o nazwie „Let’s Fight” (skan niżej), w którym pod lupę wzięto hool’s z Ukrainy. Ujęcia pokazują ustawki, ale także np. podróż pociągiem. Fajne, „typowo wschodnie strony”, które dodają klimatu gazecie i powodują, że ktoś taki jak ja chce ją kupić, by mieć w kolekcji… Podjęty jest też wątek rywalizacji wewnątrz Wielkiej Brytanii, czyli o tym kto nienawidzi Angoli.

Wkurwiali się piłkarze, wkurwiali się chuligani. Nienawidzono za pomyłki sędziowskie, z powodu urażonych ambicji oraz interesów. Jeśli nie znacie niemieckiego to o tym za dużo nie poczytacie, ale w Waszej kolekcji będzie ciekawy graficznie magazyn, w którym o piłce pisze się całościowo. Sposób złożenia gazety jest ciekawy, zmienny, przez co kartkuje się to jak komiks.

Oczywiście połowa o miłości jest mniej ciekawa, ale to też część futbolu. Idole, ich kibice, radość po wielkich triumfach… Przyjaźń zdarzająca się nawet wśród potencjalnych wrogów, połączeni kibice nienawidzących się klubów.

Jedno jest pewne – futbol nie jest i nie będzie obojętny!  

Kupicie bez problemu w niemieckich kioskach, lub zamawiajcie przez shop online: https://shop.11freunde.de/

ŁG