9.09.10 RECENZJE: „SUPPORTERS” (Numer 1, fanzine, 2010).

W sierpniu 2010 ukazał się pierwszy numer zina ogólnopolskiego „Supporters”, który reklamowany jest jako podsumowanie sezonu 2009/2010. Co w nim znajdziemy? Sam autor objawia nam się w zinie tylko raz – za pomocą wstępu. Niestety ten wstęp nieco mnie zniechęcił…Nie dość, że mało poprawny stylistycznie to jeszcze jest to atak na nasze oficjalne magazyny i ich zawartość, ze sztukami walki na czele. Jako zwolennik takiej tematyki mogę tylko polecić wydawcy „Supportersa” by skupił się na swoim zinie, a nie budował popularności na wyszydzaniu innych, którzy osiągnęli jak dotychczas wyższy poziom. Przejdźmy jednak do recenzji samego zina.

„Supporters” numer 1 to podsumowanie ostatniego sezonu (czasami jesieni, czasami wiosny, czasami obu, tylko raz opisy są archiwalne) 80 mniejszych i nieco większych polskich ekip. Jakiś czas my czytelnicy czekaliśmy na kogoś komu zechce się zebrać opisy do jednej kupy i wreszcie się doczekaliśmy. Same relacje czyta się fajnie, naprawdę we wielu z nich powiało old schoolem. Niektóre ekipy opisują chuligańskie klimaty i za to im chwała. Ile można czytać o kartonach, specjalach i balonach? Niestety te relacje mogły zostać ubrane w lepszą szatę graficzną…Naczelnemu potrzeba kursu z programu do tekstu, poznania różnych opcji…i nie jest to moja złośliwość lecz dobra rada.

Nie, nie chodzi mi o blask, kolor i fotki. Tylko o jakąś schludność. Autor ma do poprawy nagłówki (powinny być jednej wielkości i wyraźniejsze), przejrzystość (odstępy, konkretniejsze zaznaczenie „wiosna”, „jesień”). Moim zdaniem przydałyby się daty rozgrywania meczów, o co można zaapelować do wszystkich korespondentów (bo niektórzy je podali).

Jak wspomniałem – czyta się dobrze, ale graficznie ma się wrażenie, że wszystko zostało wrzucone na „jedną paćkę” i zaprezentowane czytelnikom „jak stało”. Potrzeba więcej graficznej fantazji autora. Polecam zaopatrzenie się w stare ziny ogólnopolskie typu „Polish Hool’s” i podpatrzenie patentów, pomysłów. Tam wyodrębniało się mecze, na których coś się działo, prócz statystyki opisowej były działy gdzie umieszczano dłuższe opisy. Itp. itd. Po prostu różnorodne urozmaicenia, których w „Supportersie” brak.

Brakuje mi publicystyki, sondaży i czegoś ponad same statystyki opisowe. Dzisiaj „Supporters” i tak dobrze się czyta, ale w latach 90tych niestety nie miałby szans się przebić. Dlatego polecam autorowi ogarnięcie grafiki i ulepszanie swojego pisma, a wszyscy na tym skorzystamy. A Wam i tak gorąco polecam wspieranie polskiej prasy podziemnej. Opisy z „Supportersa” naprawdę dobrze się czyta.

Jeszcze kilka danych. Zine jest oczywiście czarno – biały, ma 104 strony (w tym spis treści) i papier kredowy! Jego grafikę tworzy sporo małych zdjęć opisywanych ekip. Kosztuje tylko 12 zł. Oto lista opisywanych ekip: Beskid Andrychów, Bieszczady Ustrzyki Dolne, BKS Stal Bielsko, Broń Radom , Brzozovia Brzozów, Chełmianka Chełm, Chemik Kędzierzyn Koźle, Chojniczanka Chojnice, Chrobry Głogów, Czarni Jasło, Czarni Żagań, Dykobolia Grodzisk Wielkopolski, Elana Toruń, GKM Grudziądz, GKS Jastrzębie, Góral Zywiec, Górnik Łeczna, Górnik Łęczyca, Górnik Wałbrzych, Granica Kętrzyn, Gryf Słupsk, Gryf Wejherowo, Gwardia Koszalin, Hutnik Kraków, Jarota Jarocin, JKS Jarosław, Karpaty Krosno, Kaszubia Kościerzyna, Korona Kielce, Kotwica Kołobrzeg, Legia Chełmża, LKS Czarnylas, LKS Zarszyn, Mazur Ełk, Mławianka Mława, Moto Jelcz Oława, Motor Lublin, Nadnarwianka Pułtusk, Nafta Jedlicze, Naprzód Jędrzejow, Nida Pińczów, Obra Kościan, Odra Opole, Olimpia Grudziądz, Orzeł Kolno, Orzeł Przeworsk, Orzeł Rudnik, Pogoń Nowe Skalmierzyce, Pogoń Lębork, Pogoń Zduńska Wola, Polonia Iłża, Polonia Piła, Polonia Świdnica, Pomezania Malbork, Powiślanka Lipsko, Promień Żary, Radomiak Radom, Raków Częstochowa, Resovia, RKS Radomsko, ROW Rybnik, Ruch Radzionków, Sandecja Nowy Sącz, Sanovia Lesko, Siarka Tarnobrzeg, Sparta Brodnica, Stal Nowa Dęba, Stal Rzeszów, Stal Sanok, Stal Stalowa Wola, Start Namysłów, Stella Białośliwie, Szombierki Bytom, Unia Oświęcim, Walcownia Czechowice, Zagłębiak Dąbrowa Górnicza, Wigry Suwałki, Wierna Małogoszcz, Warta Zawiercie, Warmia Grajewo.

Ł.