23.09.10 RECENZJE: „FANATICOSS’03” (NUMER 4, ZINE Z PŁOŃSKA).

Obecni na wyjazdach Legii do Lubina oraz Szczecina mogli za darmo wyposażyć się w zina „Fanaticoss’03” wydawanego przez Legionistów z Płońska. We wrześniu 2010 wyszedł jego 4 numer. Jest to jeden z niewielu w Polsce (jedyny?) zinów wydawanych przez Fan Club. Na Zachodzie jest to praktykowane często, czasami nawet kilka FC bądź grup ma swoje fanziny. Mimo, iż Internet doszedł do nich dużo szybciej niż do Polski. Bo zine to jednak zine…

Najnowszy „Fanaticoss’03” ma 16 stron formatu A4. Owe strony są ze sobą złączone oraz zszyte, co powoduje, że zina kartkuje się bardzo przyjemnie. Schludności dopełnia numeracja kartek. Całość oczywiście powielana na ksero. Na grafikę składają się liczne zdjęcia z prywatnego albumu „F’03” oraz skany (z prasy, ulotek) i wstawki kibicowskie. Chyba wszystkie są autorskie, co jeszcze dodaje im plusa…Redakcja stara się robić swoje i nie powielać!

A co składa się na treść zinka? Przede wszystkim relacje z wyjazdów widziane oczyma członków FC Płońsk. Są wypady z sezonu 2009/2010 jak i obecnego 2010/2011. Relacje dotyczą nie tylko meczów Legii, ale także zgód bądź też wydarzeń pozastadionowych – pikiety fanatyków, obchodów rocznicy PW. Znajdziemy też statystykę opisową FC Płońsk z sezonu 2009/2010. Trzeba przyznać, że jest całkiem dobra…

W rubryce „Nasz styl – nasze życie” pokazane są tatuaże Legionistów z Płońska. Jest też info o produkcji gadżetów czy też nowym graffiti w mieście. „Fanaticoss” relacjonują jak gościli fanów Juventusu w Polsce.

Jedynym tekstem bliskim felietonu jest „Koniec protestu” odnośnie wiadomego wydarzenia w życiu fanów Legii. Zina kończą notki zebrane pod tytułem „Co słychać u innych FC”. Zaglądamy do Ciechanowa, Siedlec, Mławy oraz Legionowa.

To czego mi brakuje w 4 numerze zina to jakieś ciekawostki, które mogliśmy znaleźć choćby w poprzednim wydaniu. Była historia kibicowania CWKS w Płońsku, felieton o przerzucie z tego miasta itp. Najnowszy „F’03” jest jakiś taki „suchy”. Redakcja powinna pomyśleć o typowo zinowych rubrykach: felieton, może sondaż, może wywiady z członkami grupy, coś o mieście Płońsk? Możliwości jest sporo i liczę, że fanzine z Płońska będzie stale się rozwijał. Kreatywność podstawą jakości.  

Aby nabyć „Fanaticoss’03” zarejestrujcie się na forum kibiców Legii Warszawa i znajdźcie kogoś z Płońska. Na pewno Wam pomoże. Polecam! Pozdrawiam redakcję zina jak i wszystkich Legionistów z Płońska – życząc równocześnie wytrwałości w tak aktywnej działalności.    

Ł.