31.08.10 LEGIA WARSZAWA – SEKCJA SIATKARSKA!

W październiku rusza II liga siatkówki, a w niej CWKS Legia. 9.10.10 podczas inauguracyjnego meczu naszym przeciwnikiem będzie Wilga Garwolin (w nowo powstałej hali Gimnazjum nr 121 przy ulicy Płużnickiej 4). „Chciałbym mieć takich kibiców na Legii jacy są na meczach siatkówki” – mówił jakiś czas temu Leszek Miklas (nie myśl gruby, że fani zapomną). Powoływał się na festyn, który odbywa się obecnie na meczach siatkarskiej reprezentacji Polski. Piknik, przypadkowi ludzie, wypad rodzinny – takie rzeczy też są ok., ale tylko w przypadku kiedy istnieje trybuna najzagorzalszych fanatyków, gdzie ludzie „wiedzą o, co chodzi”. Same pikniki to widzowie tymczasowi, teraz są, bo jest moda na siatkę, jutro mogą swoje zabawki przenieść na curling – byleby był sukces. Kubicomania, kiedyś Małyszomania, siatko – mania – te pojęcia są fanatycznym kibicom obce. Niestety na dyscyplinie jaką jest siatkówka takich fanatyków jest niewielu. Mi osobiście siatkarscy ultrasi będą się kojarzyli z AZS-em Częstochowa lat 90-tych, gdzie był normalny młyn, normalne flagi i normalna atmosfera, a kibice potrafili też pokazać się z „ciemniejszej strony mocy”. Byli rodzynkiem na scenie kibicowskiej, pozostając kumatą ekipką typowo siatkarską. Poza polskim fenomenem żużla, niektórych miast z hokejem, kibicowanie innym dyscyplinom średnio się u nas przyjęło. Dotyczy to także, a może nawet przede wszystkim siatkówki. Z początkiem akcji „Ratujmy CWKS” na stronie internetowej kibice Legii przywoływali przykłady zagranicznych ekip i pokazali materiały z tego jak oni pokazują się na siatkówce. Legioniści pokazali nie raz, że taka atmosfera na tej dyscyplinie w Polsce, wcale nie jest niemożliwa. Podczas kilku zrywów pokazano, że siatka nie musi równać się piknikowi i na hali gdzie grają Wojskowi panowała fanatyczna atmosfera. Nie jest to niestety na zasadzie regularnej, ale wyjazd do Ostrołęki, czy też mecz Legia – Wilga Garwolin (oba rok 2007) to było naprawdę coś. Trochę się rozpisałem w tym wstępie…Tymczasem zapraszam do przeczytania krótkiego opracowania na temat historii siatkówki na Mazowszu i na warszawskiej Legii. Będzie to odgrzany (nieco odświeżony) kotlet.

SIATKÓWKA NA MAZOWSZU

Zanim przyjrzymy się dokładniej historii siatki na Legii, warto zapoznać się z początkiem tego sportu na Mazowszu. Historia siatkówki na Mazowszu jest tak długa, jak historia siatkówki w Polsce. Nad Wisłę, podobnie jak do większości krajów europejskich, sport ten trafił za pośrednictwem YMCA (Young Men’s Christian Associaton). Pierwszy pokaz miał miejsce w Warszawie w 1919 roku, a rok później w Łodzi rozegrano turniej drużyn szkolnych. W 1928 roku w Łodzi i Warszawie odbyły się mistrzostwa tych miast, a rok później w stolicy rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski. W rywalizacji kobiet zwyciężył AZS Warszawa, a wśród mężczyzn YMCA Łódź. To w Warszawie na Walnym Zgromadzeniu Delegatów Okręgowych Związków Sportowych w 1929 roku podjęto decyzję dotyczącą powołania rozgrywek o mistrzostwo kraju. W Warszawie rozegrano pierwszy, historyczny turniej mężczyzn i w tym samym roku turniej kobiet, który odbył się w … Parku Sobieskiego.

W okresie międzywojennym polskie kluby utrzymywały liczne kontakty międzynarodowe. W 1923 roku 13 Warszawska Drużyna Harcerska wygrała turniej w Kopenhadze. W 1937 roku reprezentacja Warszawy zwyciężyła w wielkich zawodach krajów bałtyckich. Siatkówka w tym czasie była zrzeszona w Polskim Związku Gier Sportowych. W Warszawie rozegrano pierwszy mecz kobiecej reprezentacji Polski, która 14 lutego 1948 roku, pokonała Czechosłowację 3:1. Również męska reprezentacja zadebiutowała na arenie międzynarodowej w stolicy, przegrywając z Czechosłowacją 2:3 w dniu 28 lutego 1948 roku.

Przez długie lata siatkówka była bardzo popularna w środowisku akademickim, a najwięcej tytułów mistrzyń i mistrzów Polski wywalczył AZS AWF Warszawa, który razem z CWKS (Legia) Warszawa zdobywał medale do końca lat 60-tych (z krótkimi przerwami). Od 1970 roku konkurencja w kraju była już znacznie większa, a warszawskich medali mniej. Dość powiedzieć, że po srebrze AZS AWF w 1975 roku kolejny medal kobiet udało się zdobyć dopiero … 27 lat później.

Chyba najbardziej przykra jest najnowsza historia mazowieckiej siatkówki. W 1993 roku upadł warszawski Polonez. W sezonie 2002/2003 nie było w ekstraklasie żadnego naszego zespołu, a do upadku doprowadzone zostały Stolarka Wołomin, Nike Węgrów i Skra Warszawa (wcześniej także Legia Warszawa). Legia odrodziła się jednak w sezonie 2004/2005 i gra do dziś w II lidze. O powrót na szczebel centralny walczą także inne drużyny z Mazowsza. Natomiast w Plus Lidze występuje AZS Politechnika Warszawa. Kogo to jednak obchodzi? Liczy się tylko Legia :-).

SIATKÓWKA NA LEGII

Sekcja Piłki Siatkowej CWKS Legia istnieje już ponad 50 lat. Wielu utalentowanych zawodników i zawodniczek Klubu dostąpiło zaszczytu reprezentowania barw Wojsk Polskiego, Warszawy i kraju na turniejach za granicą w rozgrywkach o Puchar Świata i Europy oraz w Igrzyskach Olimpijskich, rozsławiając dobre imię polskiego sportu.

Od początku powstania sekcji w 1947r. siatkarki i siatkarze Legii zdobywali 9-krotnie mistrzostwo Polski, 22 razy wicemistrzostwo, 10 razy zajmowali 3 miejsce i 4-krotnie zdobywali Puchar Polski. Drużynę kobiet rozwiązano w 1974 r.

Drużyna męska w latach 1967-1995 odniosła wiele sukcesów, a także wiele porażek. Po latach świetności i dominacji w polskiej lidze (1967-1973) przyszły niepowodzenia. Parokrotnie siatkarze opuścili I ligę, by powrócić ponownie do elity polskiej piłki siatkowej. Koniec lat 80. i lata 90. to znów gorszy okres dla sekcji. W 1988 r. drużyna spadła z I ligi grupy A do grupy B. Zainteresowanie siatkówką w klubie było minimalne. Zespół z roku na rok zajmował coraz niższe miejsce w grupie B I ligi, by w sezonie 1992/93 znaleźć się w II lidze. Dzięki wycofaniu się dwóch zespołów i wygraniu baraży zespół pozostał w I lidze grupy B.

Po latach nieobecności do kraju powrócił były zawodnik Legii Wojciech Drzyzga, by w 1992 r. zostać szkoleniowcem swych młodszych kolegów.

Dokonano paru transferów, pozyskano sponsorów. W wyniku tych działań drużyna w sezonie 1993/94 zdobyła I miejsce w grupie B. Jednak w meczach play off przegrała awans do grupy A I ligi. W sezonie 1994/95 do drużyny dołączono 4 nowych zawodników, co spowodowało awans do ligi grupy A i zdobycie Pucharu Polski.

Najwybitniejsi zawodnicy w tym okresie to: Wojciech Rutkowski, Mirosław Schlief, Edward Skorek, Aleksander Skiba, Romuald Paszkiewicz, Ryszard Sierszulski, Zbigniew Rusek, Tomasz Wójtowicz, Wojciech Drzyzga, Wacław Golec, Krzysztof Stefanowicz, Robert Malinowski i Piotr Wasilewski.

Wśród pań należy wyróżnić 2 brązowe medalistki Igrzysk Olimpijskich z 1968 r. w Meksyku: Krystynę Jakubowską i Krystynę Ostromęcką. Wspomniane sukcesy siatkarze zawdzięczają kadrze wspaniałych szkoleniowców, takich jak: Maciej Łuczak, Hubert Wagner, Tadeusz Piwoński, Stanisław Poburka, czy Wojciech Drzyzga.

Duży wkład w osiągnięcie wspomnianych sukcesów wnieśli działacze. Dlatego warto przypomnieć również nazwiska najbardziej zasłużonych: Jerzego Olbricha, Franciszka Ćwika, Edwarda Wożniaka, Jana Dłużniewskiego, Mariana Janusia, Edwarda Palucha, Czesława Sapińskiego i Jerzego Żółtańskiego. Obecnie Legia gra w II lidze i ma kłopoty finansowe…

Sukcesy siatkarskiej Legii: Mistrzostwo Polski: 1962, 1964, 1967, 1969, 1970, 1983, 1984, 1986 , Puchar Polski: 1952, 1961, 1984, 1986, 1995.

Ł.

ŹRÓDŁA:. cwkslegia.pl, mwzps.pl , wikipedia.

PS: Na maila drogalegionisty@gmail.com  możecie wysyłać wszelkie info dotyczące historii legijnych sekcji.