3.01.11 JACY JESTEŚMY?: „Słuchaj tych słów – Legia Warszawa więcej niż klub”. Czyli na jakiś czas (?), koniec serii…

I tak oto dobrnęliśmy do końca serii „Jacy jesteśmy”. Ta część będzie niedługim podsumowaniem. Czym jest Legia? W skrócie – jest wszystkim. Być może w przyszłości uda się jeszcze przeprowadzić bądź zdobyć wypowiedzi, które można by podciągnąć pod ten cykl. Czemu nie… Tymczasem raz jeszcze dziękuję Żyle oraz wszystkim piętnastu rozmówcom, dzięki którym czytelnicy tego zina mogli poczytać ciekawe, acz stanowiące pewnego rodzaju ABC, materiały. A jeśli czyta to ktoś niezdecydowany, zapraszamy na Łazienkowską 3. Wkręcić się jest niezwykle łatwo…Tyle, że potem się nie wykręcicie :-). Jak jednak będziecie mogli przeczytać…nikt z zaangażowanych nie ma takiego zamiaru. Legia Warszawa! Więcej niż klub. Legia Warszawa ludzie wierni barwom – naznaczeni piętnem, eLką czarną (ZU). 

„SŁUCHAJ TYCH SŁÓW…LEGIA WARSZAWA WIĘCEJ NIŻ KLUB!”

1. Czym jest klub dla kibica.

Zbliżając się do końca wywiadu należało zadać dwa fundamentalne pytania, bez których ten wywiad nie miałby sensu. Jednocześnie, pozwalają one potraktować je jako pewien sposób podsumowania tematu. Pierwszym z tych pytań było, czym dla respondenta jest Legia Warszawa.

R.1 „Wszystkim…co najlepsze”.

R.2 „Legia jest wartością, chyba tak to trzeba nazwać. Jedną z najważniejszych z rodziną, przyszłą miłością, którą traktuję jako coś najważniejszą i coś dla czego jestem w stanie poświęcić inne sprawy. A poza tym jest to jakiś styl życia i okazja do przebywania w grupie osób takich samych jak ja.”

R.5 „Legia Warszawa. Zdecydowanie, jakby to nie zabrzmiało, jest to coś więcej niż klub. Jest to obecnie mój sposób na życie, są to moje przyjaźnie, są to moje sposoby spędzania czasu zarówno na meczu jaki i poza nim, z ludźmi uczestniczącymi w nim. Jest to również czynnik, o którym był wcześniej mowa, czynnik kształtujący moją osobowość, mój światopogląd. Uogólniając Legia Warszawa jest dla mnie czynnikiem, który odgrywa jedną z ważniejszych ról w moim życiu.”

R.4 „Jest wszystkim. Jest czymś co kocham. Dosłownie. Kocham ten Klub, kocham klimat i wrażenia jakie dzięki niemu mam. Razem z rodziną i innymi najbliższymi jest to dla mnie najważniejsza kwestia w życiu. Jest czymś dla czego uwielbiam poświęcać czas, co mnie interesuje maksymalnie. Jest dla mnie sprawą wobec której jestem trochę ortodoksyjny i fanatyczny.”

R.7 „Hmm… Legia – ukochany klub…. wartość, idea, pasja, hobby, jakaś część mnie i mojego życia.”

R.9 „Ukochany klub, któremu poświęcam dużą część swojego życia. Tym co dzieje się wokół Legii żyję 24 godziny na dobę. Legia Warszawa to więcej niż klub, to przede wszystkim wspaniali kibice, przyjaciele, znajomi, jedna wielka rodzina.”

R.10 „Wszystkim. Krótko i na temat.”

R.14 „Stylem życia, pasją, moją własną religią, wielką życiową przygodą. Naprawdę długo by wymieniać co tak naprawdę daje mi ten klub.”

R.15 „Czymś bez czego nie wyobrażam sobie życia.”

Widać wyraźnie jak istotną częścią życia dla kibica jest jego klub. Pytanie to pomaga zrozumieć dlaczego kibice są tak oddani jego sprawie, rzucają niemal wszystko w dniu, w którym trzeba z Legią jechać gdzieś w Polskę czy Europę. Uważają się za fanatyków, najwierniejszych z kibiców, twierdzą, że klub to jedna z najważniejszych części ich „ja”. Pomaga to zrozumieć dlaczego sami o sobie mówią, że „Legia to my”.

2. Czym jest kibicowanie dla kibica

Drugim z owych końcowych pytań była prośba o opisanie, czym dla respondenta jest kibicowanie.

R.1 „Kibicowanie to w zasadzie to samo. Wiadomo, że dla mnie jako kibica Legii, kibicowanie i Legia wiąże się jedno z drugim, jedno z drugiego wypływa. Jest to tak samo okazja żebym przebywał z ludźmi, z którymi się dobrze rozumiem, nadaję na tych samych falach, też jakaś tam odskocznia od tej całej codzienności. Jechać sobie po tygodniu gdzieś daleko ze znajomymi, to fajna sprawa. Jak niektórzy lubią jechać na narty albo nad jezioro, my lubimy jechać na mecz.”

R.5 „Sposobem na życie. Sposobem na spędzanie wolnego czasu, sposobem na wyrażenie siebie, na zaakcentowanie swojej osoby w społeczeństwie, sposobem na manifestację swoich poglądów.”

R.6 „Jest naturalną koleją mojej miłości do Legii. Nie jestem piłkarzem więc kibicowanie jest dla mnie formą, w której mogę wyrażać przywiązanie do klubu i budować jego renomę. Jest moją pasją i ulubioną formą spędzania czasu. Jest największą pasją, sposobem na życie, czymś co naprawdę kocham i czym żyję.”

R.8 „Kibicowanie,  to sens czy też styl życia. Choć to mogą być też zbyt wielkie słowa… ale lubię jak każdy kibic, jeździć na mecze, wraz ze  swoimi przyjaciółmi i za swoim klubem. Doping, oprawy, mecz, atmosfera, klimat, wyjazd, podróże przy tym zwiedzanie, poznawanie nowych ludzi, nowych miejsc, historii, ogólnie życia, a przede wszystkim zabawa i przygoda to wszystko to po prostu spełnianie swoich marzeń.”

R.9 „Życiowa droga, życiowa pasja, w pewnym stopniu sposób na życie. Jest to z pewnością najlepsza rzecz jaka mnie w życiu spotkała – to że zostałem kibicem Legii Warszawa. Samo kibicowanie, wyjazdy na mecze to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu.”

R.10 „Uważam, że kibicowanie to jest Legia. Również wszystkim. Kibicowanie to jest całe moje życie. Odkąd zostałem fanatykiem zmieniło się moje życie i to na dobre.”

R.12 „Rywalizacja o to żeby być najlepszym, forma wyżycia się, pasja…”

R.13 „Jest to moja życiowa pasja, opierająca się na wspieraniu swojej drużyny bez względu na okoliczności, ciężko to zresztą wyrazić słowami, idealnie pasuje do tego pytania cytat z jednej z opraw „ To trzeba przeżyć, żeby to zrozumieć, żeby w to uwierzyć!”.

Pasja i styl życia, to określenia które pojawiają się najczęściej… Ponadto, część respondentów podkreślała, że nie wyobrażają sobie aby kiedykolwiek ich zaangażowanie miało się skończyć. Biorą pod uwagę, że wraz z wiekiem oraz zakładaniem rodziny obecność na każdym meczu może być niemożliwa, jednak jak ujął to r5 „Nigdy nie nadejdzie dzień, w którym z własnej woli wybiorę mecz w kapciach przed telewizorem niż z sektora, otoczony takimi samymi wariatami-legionistami, przyjaciółmi lub po prostu braćmi po szalu, jak ja”.

3. Podsumowanie

Biorący udział w wywiadach kibice opisując swój klub i określając czym on dla nich jest, nie używają słów w rodzaju: zainteresowanie, tymczasowe hobby, coś ciekawego, coś czemu czasem się w wolnej chwili poświęcam. Wręcz przeciwnie, ich wypowiedzi są pełne emocji, pasji, są głębokie i jednoznaczne. Legia jest dla fanatyków jedną z najważniejszych kwestii w życiu. Oddają jej całych siebie, swój czas, zdrowie, uwagę, pieniądze, traktują klub jako część siebie a siebie jako część klubu. Jest to ich sposób życia, sposób myślenia, zachowania. Jest to dla nich płaszczyzna życiowa w której się realizują, spełniają marzenia, poświęcają całych siebie, jednocześnie oczekując, że ich działanie będzie przynosiło wymierny skutek- sławę, szacunek i miano najlepszego klubu z najlepszymi kibicami.

Ich sposób życia, ich pasja i moc przywiązania do klubu obrazowana jest przez ich kibicowanie. Określenia tego czym jest klub i kibicowanie, w dużej części się nakładają na siebie, ponieważ dla nich, w największych stopniu Legia to kibice. Właśnie ci najbardziej zagorzali, najwierniejsi, najaktywniej zaangażowani- ci, jeżdżący na wyjazdy. Zatem kibicowanie to sposób życia, to sposób w jaki zarówno okazują miłość do klubu, jak i sposób budowania jego potęgi i renomy. Kibicowanie to sposób na przyjaźnie, na kształtowanie swojej osobowości, systemu wartości czy sposobów zachowania.  

Rozmowy odbywały się w domach i w pubach, a rozmówcy to ziomki rozmawiającego.

Wstęp i lekka ingerencja: Ł., opracowanie wywiadów i komentarze do nich: Żyła.