14.02.11 „(…) Sam mam kilku wychowanków, którzy są kibicami a wygrywają zawody rangi Mistrzostw Polski”. WYWIAD!

Niejeden z Was myślał pewnie by zapisać się na sztukę walki – prawdopodobnie także słyszał wiele mitów o poszczególnych systemach bądź sztukach walki. Jakiś czas temu mój znajomy postanowił zadać parę pytań trenerowi Vale Tudo…Efekty jego pracy nie zostały opublikowane ponieważ pomysł na jego zina upadł. A zatem – by nie zmarnować materiału – prezentuje Wam tą rozmowę na „Drodze Legionisty” i jestem przekonany, że chętnie poczytacie. Koleś jest konkretny, a o walkach kibiców wypowiada się pozytywnie. Zapraszam!  

Ł.

Przedstaw się i opisz swoje osiągnięcia.

Witam. Nazywam się P. i prowadzę w Warszawie klub sportów i sztuk walki. Moja przygoda ze sztukami walki zaczęła się piętnaście lat temu. Rozpocząłem jak każdy adept przez Karate Kyokushin poprzez Ty-ga Karate, Kick Boxing, Combat Kalaki, Doce Pares, Street Fighting, Muay Thai ostatnio szkolę się także w BJJ i MMA (Vale Tudo). Jestem posiadaczem kilku tytułów Mistrza Polski między innymi w Combat Kalaki, Kick Boxingu i Muay Thai, a także wygrałem Mistrzostwa Europy W.E.K.A.F., czyli krótko mówiąc Międzynarodowe zawody wszech styli w Combat Kalaki.

Czy w Polsce wróciła moda na sztuki walki? Jeśli tak, to na jakie?

Moim zdaniem tak, ale trudno mi powiedzieć na jakie. Są różne grupy osób i każda trenuje coś innego.

Co byś polecał kibicom do trenowania?

Dla kibiców jest najlepsza walka wszechstronna zarówno rękoma i nogami, w parterze jak i z bronią np. kij, nóż. Polecam z całego serca Combat Kalaki ale również kierował bym się do Vale Tudo i Street Fightingu , bądź też do Shoot Fightingu.

Opisz krótko sztuki walki takie jak Vale Tudo, Muay Thai i Krav Maga.

Vale Tudo jest to zbiór kilku sztuk walki. Polega przede wszystkim na sprowadzeniu przeciwnika do parteru. Muay Thai jest to tajlandzka sztuka walki. Charakteryzuje się walką łokciami i kolanami. Krav Maga zaś jest to system walki izraelskich służ specjalnych ale nie polecam go osobą, które nie miały nigdy styczności ze sztukami walki.

Ile czasu potrzeba trenować, by można powiedzieć, że „jest się dobrym”?

Ja trenuje już piętnaście lat i nadal nie jestem najlepszy (śmiech)! Ale wydaje mi się , że jest to okres około czterech lat.

Jakie są Twoje wrażenia po filmie „Klatka”, w który wpleciono wątki Vale Tudo?

Film pokazuje w prawdziwy sposób życie i ustawki. Wizerunek Polskich kibiców natomiast jest trochę przesadzony i za bardzo został skrytykowany przez media.

Czy zdarzyło Ci się trenować kibiców?

Tak.

Czy znasz kibiców, którzy osiągnęli coś na zawodach, mistrzostwach?

Tak. Sam mam kilku wychowanków, którzy są kibicami a wygrywają zawody rangi Mistrzostw Polski.

Czy trenowanie sportów walki jest kosztowne?

Oczywiście, że tak. Nie są to niebotyczne sumy. Natomiast na kwotę minimum 100 zł miesięcznie trzeba się przygotować.

Co sądzisz o ustawkach kibiców?

Są potrzebne, ale kibice powinni być do nich lepiej przygotowani.

Jaka jest najbardziej efektowna sztuka walki na ulicy?

Nie ma najlepszej sztuki walki na ulicę. Wszystko jest zależne od przeciwnika i jego predyspozycji fizycznych i przygotowaniu do walki.

Jakie urazy najczęściej występują wśród trenujących?

Tak zwane „pizdy”, bądź też „śliwy” (śmiech). 

Dzięki za rozmowę :-).