24.06.10 RECENZJE: WWW.ALTERNATYWNI.NET.

Każdy ma czasami ochotę na mały seans filmowy. Wprawdzie w dzisiejszych czasach ludzie zazwyczaj włączają lekkie i przyjemne programiki, gówna dla idiotów, ale nie brakuje też ambitniejszych widzów lubiących ambitniejszy przekaz. Dla takich m.in. osób powstała strona www.alternatywni.net będąca zbiorem różnego rodzaju filmów dokumentalnych i reportażów. Strona dopiero raczkuje, ale już znajdziemy na niej dział „Ze stadionu” z kilkoma znanymi powszechnie produkcjami. Wszystkie zamieszczone na stronie filmy zawierają krótki opis, a także linki do wygodnego pobrania na swój dysk!

Menu strony dzieli się na: główną, sylwetki, historia, zdrowie/ ekologia, społeczno/ polityczne, ze stadionu oraz religia. Z każdego z tych działów będziecie mogli pobrać stale rosnącą liczbę filmów.

W sylwetkach są to min. Józef Stalin, arabska terrorystka czy też Ryszard Siwiec, który podpalił się w proteście przeciwko komunie! Różnorodność obowiązuje we wszystkich działach…

Dział historyczny zaspokoi na kilka godzin każdego patriotę. Dokument o Powstaniu Warszawskim, Sowiecka historia, Katyń i kilka innych filmów…

Jest też tematyka zdrowotna. Z niej dowiemy się nieco o „tabletkach szczęścia” czy też najgrubszym mieście Ameryki. Filmy uświadamiają, że jesteśmy po prostu ofiarami korporacji zbijających kasę na naszym zdrowiu. Są ciekawe filmy o narkotykach, ropie, MC Donaldzie – dział jest ciekawie zaopatrzony! Po zobaczeniu tych filmów na pewno zmienicie swoje menu, a także spojrzycie na reklamę w nieco inny sposób…Widziałem wszystkie te filmy i na pewno one uczą!

Kolejnym kąskiem w menu jest „Społeczno/ polityczne”. Tu tematyka jest bardzo szeroka. „Podejrzane społeczeństwo” o monitoringu, coś z gospodarki, świetny warszawski dokument „Wolność jest darem Boga” (o squacie i narkotykach), nieco o gospodarce, zagrożeniu jakie niesie za sobą internet…Polecam reportaż „Postęp po szwedzku” obnażający rozpad szwedzkiego społeczeństwa, będący wynikiem nadmiernej postępowości i zerwania z tradycyjnym modelem rodziny. Jest tam cała masa argumentów dla nacjonalistów, konserwatystów, które możecie wykorzystać w swojej małej/ lokalnej działalności politycznej. Są filmy o polskiej polityce, o Strefie Gazy, o 11 września…Jak wspomniałem – tematyka jest szeroka.

No i dochodzimy wreszcie do działu „Ze stadionu”. Niestety w chwili pisania tej recenzji jest tu dość skromnie, ale liczę, że autorzy wezmą się do pracy :-). Przoduje kilka odcinków „The Real Football Factories” z lektorem polskim. Jest też popularna „Klatka” Latkowskiego i „To my rugbiści” tego samego reżysera. Liczę, że wkrótce alternatywni.net stanie się prawdziwą bazą filmów o kibicach. Tych mimo wszystko nie brakuje, można by dodać też fabularne klasyki („I.D.”, GSH itd.).  

Ostatnim działem jest „Religia”. No cóż…katolicy raczej nie będą zadowoleni. Trochę o egzorcyzmach, „Tajemnicy Biblii”…Słabo rozwinięty dział – do poprawy. Może coś o Islamie, Hinduizmie, innych religiach? Katolicyzm raczej nie jest dziś zagrożeniem dla Polski i Europy…

Na pewno liczba filmów nie powala na kolana, ale autorzy co jakiś czas dodają nowe i liczę, że wreszcie „odpalą” na dobre. A Wam polecam pobieranie filmów (instrukcje jak to robić znajdziecie na stronie), a także podsyłanie adresu strony dalej. Świadome społeczeństwo jest trudniejsze do manipulowania – to proste jak drut. Patrząc po „Polecanych” łatwo wywnioskować, iż alternatywni.net jest robiona przez nacjonalistów, ale menu jest zróżnicowane, wychwyciłem nawet filmy rozpowszechniane również przez lewaków. Autorzy nie zamykają się w jednym spojrzeniu na świat tylko dają pobierającemu możliwość samodzielnego doboru tematyki, wyciągnięcia wniosków. Polecam na wieczory, podczas których człowiek chce położyć się na wyrku, zrobić sobie szamę i patrzeć w ekran…Aha – jeśli jakiś film nie chce się pobrać, napiszcie do redakcji i powinni zaktualizować linki.

Ł