29.06.10 RECENZJE (+LINK DO FILMU): „FASCISTI DEL TERZIO MILLENNIO”.

26 czerwca strona nacjonalista.pl jako pierwsza w Polsce wrzuciła na swoje łamy film dokumentalny przedstawiający działalność i poglądy środowiska Casa Pound Italia. Został on zrealizowany przez włoską telewizję Teleroma 56. Udostępniony przez Włochów z CPI dokument trwa blisko półtorej godziny i pomimo bariery językowej „obrazuje doświadczenia ruchu, na którym wzoruje się wiele podobnych środowisk w Europie”. Podam Wam linka do filmu. A jeśli samo w sobie Was to nie zachęca to zapraszam na kilka zdań o tym, co zobaczymy na ekranie…

Fani mocnych wrażeń i szybkiej akcji raczej na filmie przysną, a więc przeznaczony jest on raczej dla nacjonalistycznych maniaków zafascynowanych tym ruchem, łykających wszystko co go dotyczy. W tłumaczenie nawet nie będę się bawił, bo po Włosku wiem tylko tyle, że merda oznacza kurwa :-). Tak więc część filmu minie Wam na ziewaniu gdyż wypowiada się wielu włoskich nacjonalistów w swoim języku. Pozostaje patrzenie :-).

Widzimy migawki z manifestacji, a także z kontrmanifestacji „antyfaszystów”. Co ciekawsze – obserwujemy także zadymę w stylu włoskim. Czyli stojące naprzeciwko siebie grupy rzucają wszystkim co popadnie, a wielu z manifestantów ma na głowie…kaski. No, bo w sumie jak wszystkim tam możesz zarobić w głowę…Długie włoskie „monologi” przerywają migawki z jakichś wiadomości TV, konferencji, a także spotkań nacjonalistów. Widać jakieś plakaty, malunki na murach, ciekawe miejscówki. Wreszcie obserwujemy coś na wzór klipu z różnego typu akcjami, manifestacjami. Są i urywki z imprez, koncertów. W pewnym momencie widzimy sklep grupy (?), gadżety. Poznałem też wątek z okupacji budynku (pisał o tym m.in. autonom.pl) – była to ciekawa akcja włoskich aktywistów. Nie obyło się też bez migawek z charakterystycznego pogo Włochów, którzy używają w tańcu (tak jak i w walce) swoich pasków :-).

Jeśli tak jak ja nie znacie włoskiego to film jest idealny na posiedzenie z kumplami, kiedy sobie rozmawiacie, a dokument leci gdzieś w tle – po to by od czasu do czasu, kiedy coś się dzieje zerknąć na ekran. Można też włączyć jako towarzysza do domowego treningu, kiedy uwaga nie jest skupiona w 100% na filmie. Polecam obejrzenie dokumentu pod tym linkiem: http://www.nacjonalista.pl/2010/06/26/fascisti-del-terzio-millennio-film-dokumentalny.html . Niżej bohaterowie filmu:

Ł.